Z przedstawionego stany faktycznego wynika, że Spółka cywilna zakupiła w listopadzie 2002 r. samochód ciężarowy z kratką, ze świadectwem homolgacji, o... - Interpretacja - ZN-PP/443-15/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. ZN-PP/443-15/05, Urząd Skarbowy w Szamotułach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stany faktycznego wynika, że Spółka cywilna zakupiła w listopadzie 2002 r. samochód ciężarowy z kratką, ze świadectwem homolgacji, o dopuszczalnej ładowności większej niż 500 kg. W świetle obowiązujących wówczas przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W świetle obowiązującej obecnie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stosując przepisy art. 86 ust. 3 Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego od zakupu samochodu nie spełniającego wskazanego w przepisie wzoru. Zdaniem strony zmiana klasyfikacji (przerejestrowanie ) samochodu ciężarowego na samochód osobowy powoduje obowiązek zapłaty podatku przy jego sprzedaży. Strona stwierdza, że zmiana klasyfikacji posiadanego samochodu ciężarowego na osobowy w chwili jego sprzedaży nie daje prawa do zastosowania zwolnienia z tytułu sprzedaży rzeczy używanych bowiem przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku.

Oceniając przedstawiony przez stronę stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że prawo do zastosowania zwolnienia od podatku przy sprzedaży rzeczy używanych wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie ze wskazanym porzepisem zwalnia się od podatku dostawę rzeczy używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również uzywanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane rozumie się:

1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy, Spółka zobowiązana jest do zapłaty podatku od towarów i usług przy sprzedaży samochodu używanego według stawki podstawowej 22% okreśłonej w art. 41 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego stanowisko strony w zakresie obowiązku opodatkowania sprzedaży przedmiotowego samochodu uznaje się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w momencie zdarzenia. Obowiązuje ona do czasu zmiany interpretacji lub zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Szamotułach