POSTANOWIENIE - Interpretacja - DV/443-24/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. DV/443-24/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 18.02.2005r (data wpływu do urzędu 21.02.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wskaźnika proporcji uprawniającego do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynnościami, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18.02.2005r, uzupełnionym pismem z dnia 01.03.2005r podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

Podatnik wykonuje czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług oraz czynności, w związku z którymi prawo do odliczenia nie przysługuje.

Ponieważ nie jest możliwe wyodrębnienie towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, kwotę podatku naliczonego obniżającego podatek należny obliczono ustalając proporcję, o której mowa w art. 90 ust.3 ustawy o VAT.

W 2004 roku udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo ? wyniósł 97,23 %. Zgodnie z art. 90 ust.4 ustawy o VAT proporcję zaokrąglono do 98 %.

Podatnik zapytuje, czy w świetle art.90 ust.10 pkt.1 ustawy o VAT, w przypadku gdy proporcja wynosi 97,23 %, a po zaokrągleniu 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.

Podatnik uważa, że w przypadku, gdy proporcja (zaokrąglona w górę do najbliższej liczby całkowitej) wynosi 98% podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 90 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust.2).

Proporcję, o której mowa wyżej, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust.3).

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust.4).

Stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy o VAT, w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2;
  2. nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w ust.2.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.) przekraczać - oznacza ?zrobić krok przez coś, przejść, przestąpić coś; osiągnąć poziom, stopień przewyższający coś , wystąpić poza granicę, zakres czegoś.?

Ponieważ ustalona przez podatnika proporcja w wysokości 97,23 %, zaokrąglona w górę do najbliższej liczby całkowitej tj. do 98 % nie przekroczyła wartości, o której mowa w art. 90 ust.10 pkt.1 ustawy o VAT - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 90 ust.2 ustawy o VAT.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku