P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1435/PP1/443-50/05/KP

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. 1435/PP1/443-50/05/KP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Z 1997r Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 14.02.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 15.02.2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 21.02.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego 03.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


- uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 14.02.2005r. za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Kancelaria prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie handlu i wynajmu nieruchomości. W dniu 08.08.2000r. Kancelaria zakupiła na własność (aktem notarialnym) budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu związanego z budynkiem. W zakupionym obiekcie o powierzchni 2340 m2 jeden lokal (pow. 58,36 m2) zajmowany był bez tytułu prawnego przez osobę fizyczną. Nieruchomość (budynek) została przez Kancelarię wynajęta umową najmu, zaś działalność najmu objęta jest bieżącym opodatkowaniem VAT. Zajęcie i użytkowane przez lokatora mieszkanie było uciążliwe dla najemcy, który uzależnił kontynuację dzierżawy obiektu od opróżnienia lokalu przez użytkownika i przejęcie go przez najemcę do dalszego użytkowania. W związku z powyższym Kancelaria zawarła ugodę notarialną w dniu 16.11.2004r. z użytkownikiem lokalu, w wyniku której Kancelaria zapłaci odszkodowanie osobie fizycznej za zwolnienie lokalu z przeznaczeniem kwoty odszkodowania na zakup innego lokalu mieszkalnego. Transakcja została zrealizowana.

W związku z powyższym Podatnik zapytuje:
Czy wypłata odszkodowania rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT?
Zdaniem Podatnika, jednorazowa wypłata odszkodowania nie może być traktowana jako świadczenie usług powodujące powstanie zobowiązania podatkowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r., a ponadto beneficjent odszkodowania nie jest podatnikiem podatku VAT w rozumieniu ustawy. Transakcja ta nie jest zatem objęta podatkiem VAT.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy przepisy prawa podatkowego:
art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty;art. 5 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Powyższą ocenę prawną stanowiska Podatnika uzasadnia się w sposób następujący:
W ocenie tut. organu podatkowego wypłata odszkodowania na podstawie zawartej pomiędzy Stronami ugody notarialnej, za zwolnienie zajmowanego lokalu, z przeznaczeniem kwoty odszkodowania na zakup nowego lokalu, nie jest żadną z czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podmiot wypłacający odszkodowanie nie opodatkowuje zatem podatkiem od towarów i usług takiej czynności. W związku z powyższym stanowisko Strony, przedstawione w piśmie z dnia 14.02.2005r., należy uznać za prawidłowe.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Odpowiedzialnym za właściwe klasyfikowanie towarów i wykonywanych usług jest podatnik.
Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście