Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 01.07.1994r. rozpoczął Pan wraz z małżonką prowadzenie działalności gospodarczej na pod... - Interpretacja - US-III-443/94/J/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. US-III-443/94/J/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 01.07.1994r. rozpoczął Pan wraz z małżonką prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność na imię obojga małżonków prowadzona była bez zawarcia umowy spółki. W związku z tym, że Pan był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, dla celów wspólnie prowadzonej działalności psługiwali się Państwo numerem identyfikacyjnym (NIP) nadanym Panu. Pana małżonka nie dokonywała do chwili obecnej zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług i nie jest podatnikiem tego podatku, a z dniem 01.01.2006r. zamierza odstąpić od prowadzenia działalności prowadzonej na imię obojga małżonków.

W związku z tym, że Pańska żona zamierza odstąpić od prowadzenia w/w działalności gospodarczej, która jednak w dalszym ciągu będzie prowadzona przez Pana, zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie: jakie skutki podatkowe w zakresie podatku VAT będą następstwem odstąpienia od działalności prowadzonej na imię obojga małżonków, jednego z małżonków?

Pana zdaniem, w świetle art. 32 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków. W związku z tym, jeżeli współwłasność nie została zniesiona, a w Państwa przypadku od dnia zawarcia związku małżeńskiego pozostajecie we wspólności ustawowej małżeńskiej, to w przypadku gdy z działalności prowadzonej na imię obojga małżonków odstępuje drugi małżonek, nie może być mowy o nowym podmiocie. Nie dochodzi do likwidacji dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz obowiązujący stan prawny stwierdza się, co następuje:

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Powołany wyżej przepis nie wymienia małżonków prowadzących działalność gospodarczą jako osobnej kategorii podatników.

Prowadząc wspólnie działalność gospodarczą bez zawiązania spółki cywilnej podatnikiem podatku VAT mógł być jeden z małżonków, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w tym podatku, jak to jmiało miejsce w Pana przypadku. Wykreślenie ze wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej Pana małżonki nie oznacza jednak likwidacji. Uznać zatem należy, że ma miejsce kontynuacja działalności. Powyższy fakt nie powoduje zatem żadnych zmian w zakresie rozliczenia podatnikiem VAT działalności zarejestrowanej na Pana a prowadzonej na imię obojga małżonków. W dalszym ciągu będzie Pan podatnikiem opodatkowanym tym podatkiem, będzie Pan wystawiał faktury VAT na swoje imię i nazwisko, posługując się numerem NIP nadanym Panu.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim