Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-450/2/05/AP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. 1471/NUR1/443-450/2/05/AP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona jest wydawcą dzienników regionalnych i tygodników ogłoszeniowych. Do wydawanych przez Spółkę gazet dodawane są dodatki dla czytelników. Gazety z takimi dodatkami mają wyższą cenę. Zdaniem Strony w przypadku sprzedaży czasopisma wraz z dodanym towarem należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla gazet, czyli 7 %.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż zgodnie z art. 41 ust 2 ustawy stawką 7% opodatkowane są towary wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. Przy czym w pozycji 49 powyższego załącznika wymienione zostały gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe. W konsekwencji należy stwierdzić, iż 7% stawkę podatkową stosuje się wyłącznie do w/w wydawnictw.

Ponadto w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, identyfikacja towaru następuje w oparciu o przepisy ustawy o statystyce publicznej, zaś zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych do zaklasyfikowania usług lub wyrobów (wg PKWiU) zobowiązany jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu.

W przypadku trudności z zaklasyfikowaniem Strona winna zwrócić się o opinię klasyfikacyjną do właściwego urzędu statystycznego. Jednak biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę należy wskazać, że w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie wyodrębnia się wyrobu pod nazwą "zestaw wydawniczy", który składa się z czasopisma i załączonego do niego gadżetu. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego brak podstaw do stosowania dla gadżetów załączanych do czasopism stawki podatkowej właściwej dla czasopism, zatem w konsekwencji przedmiotowe gadżety powinny zostać opodatkowane według stawek dla nich właściwych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie