P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-13/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. PP/443-13/05, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27.01.2005r. (wpływ do tut. organu w dniu 28.01.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

postanawia

uznać jako prawidłowe Pana stanowisko przedstawione w powyższym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.01.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego Pana wniosek z dnia 27.01.2005r. z prośbą o udzielenie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w sprawie korekty podatku naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną.

W przedmiotowym wniosku wyjaśnia Pan, że w okresie od sierpnia do grudnia 2004r., z tytułu prowadzonej działalności, osiągnął obrót podlegający opodatkowaniu i obrót zwolniony z podatku od towarów i usług. Informuje Pan, iż na podstawie szacunkowo obliczonego wskaźnika proporcji sprzedaży, uzgodnionego w formie protokołu z Naczelnikiem Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu, dokonywał Pan w okresie od sierpnia do grudnia 2004r częściowego odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od VAT. W związku z powyższym, skoro obrót zwolniony od VAT wystąpił dopiero w miesiącu sierpniu 2004r., wątpliwość Pana sprowadza się przede wszystkim do kwestii sposobu obliczenia wskaźnika udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem.

W złożonym wniosku wyjaśnia Pan również, iż po zakończeniu 2004r. wyliczył udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem na podstawie obrotów osiągniętych w okresie od maja do grudnia 2004r., który wynosi 91%.

Zdaniem Pana pomimo, iż sprzedaż zwolniona wystąpiła dopiero w miesiącu sierpniu 2004r., wskaźnik udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem prawidłowo powinien być obliczony na podstawie obrotów osiągniętych w okresie od maja do grudnia 2004r. Według Pana oceny tak obliczony wskaźnik (91%) posłuży do skorygowania odliczonego w 2004r. podatku naliczonego związanego zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i sprzedażą zwolnioną.

W świetle przedstawionego przez Pana stanu faktycznego tutejszy organ wyjaśnia, iż zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 3 powołanej ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 8, podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 w/w ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 - 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 - 7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 91 ust. 3 powołanej ustawy, korekty, o której mowa w ust.1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Powyższe oznacza, iż korekty odliczonego w 2004r. podatku naliczonego, związanego zarówno ze sprzedażą zwolnioną, jak i opodatkowaną, należy dokonać w rozliczeniu VAT-7 za miesiąc styczeń 2005r.

W myśl przepisu art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie.

W świetle powołanych przepisów stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe. Dla wyliczenia kwoty podatku naliczonego, podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego należy przyjąć proporcję obrotów opodatkowanych podatkiem VAT w obrotach ogółem, osiągniętych w okresie od 01.05.2004r. do 31.12.2004r.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisywanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana ..., jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Pana.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu