- Interpretacja - III-2/443?18/05/MF

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. III-2/443?18/05/MF, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) art. 15, art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.02.2005r. (wpływ do tutejszego organu 11.02.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów podatkowych - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 11.02.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Stan faktyczny tej sprawy:

Zgodnie ze złożonym pismem z dnia 08.02.2005r. Podatnik w dniu 22 listopada 2004r. złożył zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, ze względu na utratę prawa do zwolnienia z podatku w związku z przekroczeniem kwoty 10.000 Euro.

Czynności, które Podatnik wykonuje to usługi polegające na przeniesieniu praw do wartości niematerialnych i prawnych (w oparciu o umowy o dzieło podpisywane z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą), zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Przy świadczeniu powyższych usług Podatnik ponosi koszty związane z wykonywaniem tych usług, na które otrzymuje faktury zakupowe VAT. Jednocześnie nadmienia, iż nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej.

Z podatku dochodowego Podatnik rozlicza się na podstawie art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - działalność wykonywana osobiście w oparciu o umowy o dzieło - zaliczki na podatek dochodowy pobiera z wynagrodzenia płatnik.

W ramach umów o dzieło stosowane są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem podatnika przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku naleznego na zasadach ogólnych z faktur kosztowych - zgodnie z art.86 ust.1 w/cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

  • art. 15 ust. 1-2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą", stanowiący, że Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
  • art. 86 ust. 1 ustawy, stanowiący, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
  • art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, stanowiący, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.
  • art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, stanowiący, że obniżenia kwoty lub zwrotu rónicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia rych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W związku z powyższym Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT, dokumentujących zakupy związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W świetle przytoczonych przepisów prawa stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego zauważa, że przedmiotem odpowiedzi nie jest ocena, czy wykonywane przez Podatnika czynności stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy ani też ocena zasadności rozliczania podatku VAT przez Podatnika.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 08.02.2005r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście