Ze stanu faktycznego wskazanego przez Stronę wynika, iż zajmuje się ona usługami w zakresie rekrutacji personelu związanymi z oddelegowaniem pracowni... - Interpretacja - US38/443/269/04/2005/MK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.01.2005, sygn. US38/443/269/04/2005/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego wskazanego przez Stronę wynika, iż zajmuje się ona usługami w zakresie rekrutacji personelu związanymi z oddelegowaniem pracowników do pracy za granicą. Zdaniem wnioskodawcy powyższe usługi podlegają regulacjom określonym w art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzającym iż miejscem ich świadczenia ( i opodatkowania) jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. Natomiast Spółka wystawiła fakturę VAT za wykonaną usługę oraz odprowadziła podatek należny, wykazując powyższą sprzedaż w deklaracjach VAT-7 za miesiąc maj i czerwiec 2004r. W związku z tym, że nieprawidłowo naliczono podatek należny z tytułu przedmiotowych transakcji Spółka wystawiła faktury korygujące i ujęła je w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania potwierdzenia ich odbioru przez kontrahenta.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11.03. 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Z art. 27 ust. 1 w/w ustawy wynika, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W świetle powyższego zasadą jest, iż miejscem świadczenia usług jest miejsce ich wykonywania bądź siedziby. Ponadto należy pamiętać, że w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada terytorialności - podatek jest nakładany na terytorium Wspólnoty, a konkretnie na terytorium tego państwa, w którym ma miejsce dostawa towarów lub świadczenie usług.

Od ogólnej zasady określającej miejsce świadczenia usług jako miejsce prowadzenia działalności istnieje szereg wyjątków zawartych w przepisach art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ww. ustawy, gdzie w zależności od rodzaju usługi, mogą podlegać opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie są wykonywane, w kraju siedziby usługobiorcy lub w kraju, w którym następuje faktyczne ich wykorzystanie. Między innymi w art. 27 ust. 4 pkt. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wymieniono usługi dostarczania (oddelegowania) personelu.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli wymienione powyżej usługi świadczone są na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę to miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów na podstawie wskazanego w piśmie Strony stanu faktycznego w przypadku usługi oddelegowania i rekrutacji pracowników na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej miejscem świadczenia tych usług, po spełnieniu warunków określonych w art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona.

Dlatego też faktura dokumentująca powyższą usługę powinna zawierać dane standardowe, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, powinna także zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

W związku z tym Spółka wystawiając fakturę VAT na czynności, których miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibą i wykazując w niej kwotę podatku należnego, postąpiła nieprawidłowo. Dlatego też, powyższy dokument powinien zostać skorygowany.

Zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ) fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie zaś z § 20 ust. 6 w/w rozporządzenia Ministra Finansów przepisy § 19 ust. 4 i 7 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących. Natomiast z § 19 ust. 4 w/w rozporządzenia wynika, iż sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

W świetle powyższych przepisów, w przypadku wystawienia przez Spółkę faktury korygującej dotyczącej świadczenia usług, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, należy odnieść przedmiotową fakturę korygującą do miesiąca, w którym otrzymano potwierdzenie jej odbioru.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów