P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP2/443-17/05/AK/5631

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2005, sygn. PP2/443-17/05/AK/5631, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 07.01.2005 r., doręczony w dniu 12.01.2005 r. potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik następująco przedstawia stan faktyczny. W związku z planowanym nabyciem wewnątrzwspólnotowym towarów Spółdzielnia przekazuje zaliczkę kontrahentowi - dostawcy z innego kraju Wspólnoty. Kontrahent dokumentuje te czynności fakturą. Przedmiot zapytania dotyczy ustalenia, czy kwota przekazania tytułem zaliczki stanowi wartość brutto czy netto - przy ustalaniu podstawy opodatkowania od tej czynności.

W ocenie Podatnika w przedmiotowej sytuacji - kierując się treścią przepisu art. 31 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - za podstawę opodatkowania należy przyjąć kwotę wynikającą z faktury, a więc kwota ta winna stanowić wartość netto.

Tutejszy urząd odpowiadając na przedmiotowe zapytanie potwierdza stanowisko Podatnika.
Istotnie, jak ocenia Wnioskodawca, sposób określenia podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od zagranicznego kontrahenta faktury potwierdzającej otrzymanie przedpłaty wynika z art. 31 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Zasada określona w tym przepisie nakłada więc obowiązek traktowania kwot wykazanych w otrzymanych fakturach jako kwot netto, czyli niezawierających podatku VAT. Regułę powyższą należy również odnieść do faktur dokumentujących otrzymanie zaliczki z tyt. planowanego nabycia wspólnotowego towarów.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236, § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy