W odpowiedzi na złożone dnia 27 maja 2004 r. żądanie (pismo z dnia 26 maja 2004 r.) w sprawie udzielenia w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierp... - Interpretacja - PP-443-016/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.06.2004, sygn. PP-443-016/04, Urząd Skarbowy w Tucholi

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na złożone dnia 27 maja 2004 r. żądanie (pismo z dnia 26 maja 2004 r.) w sprawie udzielenia w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U nr 137 poz. 926 ze zm.) pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi nadmienia, co następuje:

Podatnik zwrócił się z prośbą o wskazanie czy faktura VAT dokumentująca sprzedaż paliw silnikowych w sytuacji przedstawionej poniżej winna zawierać numer rejestracyjny pojazdu. Spółka poddała pod wątpliwość czy w przypadku gdy paliwo jest tankowane do pojazdów kontrahenta (klienta) dokonującego kilkakrotnego zakupu tego towaru w terminach kilkudniowych faktura VAT winna zawierać wszystkie numery rejestracyjne pojazdów odnoszące się do dokonanych dostaw towarów. Nadmieniono, iż faktury VAT potwierdzające dokonaną dostawę są wystawiane w terminie 7 dni od dnia sprzedaży na podstawie zbiorczego rejestru zawierającego:

- datę tankowania,

- nr rejestracyjny pojazdu,

- ilość tankowanego paliwa,

- nazwisko i podpis kierowcy.

Rejestry te są podłączane do kopii faktur VAT.

Podatnik stwierdził, iż w przypadku zbiorowego tankowania kilkudziesięciu pojazdów jednej firmy umieszczanie wszystkich numerów rejestracyjnych na fakturze jest dużym utrudnieniem technicznym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie:

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania zostały uregulowane w rozdziale 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 12 ust. 5 ww. rozporządzenia "Faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu".

Z treści zacytowanego powyżej przepisu wyraźnie wynika, iż w każdym przypadku bez względu na ilość wlewanego paliwa do baku samochodu oraz ilość pojazdów, do baku których wlewane jest paliwo, faktura VAT winna zawierać numer rejestracyjny pojazdu. Zatem rejestr (specyfikacja) zawierający numer rejestracyjny pojazdu załączony do faktury VAT nie spełnia wymogu wynikającego z § 12 ust. 5 powołanego rozporządzenia.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Urząd Skarbowy w Tucholi