Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), cytowanej dalej jako ustawa ... - Interpretacja - US 24/1110/443/189/2004/IW

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. US 24/1110/443/189/2004/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), cytowanej dalej jako ustawa o podatku VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Do realizacji tych czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym ustawodawcy w przypadku tym chodzi o czynności opodatkowane sensu stricto, tzn. takie, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.
Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Podatek naliczony podlega odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni, a tym samym bezsporny.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowy samochód zostanie przekazany do Zakładu Gospodarki Komunalnej i będzie wykorzystywany do świadczenia usług przez tą jednostkę, zatem Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tyt. zakupu przedmiotowego samochodu.
Zgodnie z art. 7 ust 2 pkt. 2 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, takie jak wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zatem w przypadku przekazania nieodpłatnego w/w środka transportu od którego nie przysługiwać będzie odliczenie podatku naliczonego nie będzie dostawą towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu