Z treści złożonego zapytania wynika, że dwie wspólnoty mieszkaniowe posiadają jedną kotłownię olejową, która ogrzewa dwie posesje. Kotłownia zlokaliz... - Interpretacja - US-III-443/46/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2005, sygn. US-III-443/46/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego zapytania wynika, że dwie wspólnoty mieszkaniowe posiadają jedną kotłownię olejową, która ogrzewa dwie posesje. Kotłownia zlokalizowana jest w budynku należącym do jednej ze wspólnot, gdzie również znajduje się licznik poboru energii elektrycznej zużywanej do pracy kotłowni. Zakład Energetyczny zawarł umowę na dostawę energii elektrycznej ze wspólnotą mieszkaniową, w budynku której znajduje się licznik i na nią wystawiane są faktury za zużytą energię.

Zgodnie z zawartą między wspólnotami uchwałą, koszty energii elektrycznej na potrzeby kotłowni pokrywane są po 50% przez każdą wspólnotę. Wspólnota, na którą wystawiana jest faktura za energię, płaci 50% kosztów zgodnie z podjętą uchwałą. Druga Wspólnota natomiast odmawia płacenia za energię pomimo, że dostaje kopię faktury potwierdzoną za zgodność z oryginałem, żądając od Wspólnoty składającej powyższe zapytanie rachunku na 50% należnej kwoty wynikającej z faktury VAT wystawionej przez Zakład Energetyczny.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, Wspólnota Mieszkaniowa wnosi zapytanie, czy ma prawo wystawić rachunek drugiej Wspólnocie Mieszkaniowej na 50% kwoty zapłaty za zużytą energię elektryczną.

Zdaniem Wspólnoty fakt, iż nie jest podatnikiem podatku VAT oraz nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej (choć jest zarejestrowanym podatnikem w Urzędzie Skarbowym), powoduje brak uprawnienia do wystawiania refaktury na w/w energię, której nie produkuje ani nie sprzedaje. Natomiast potwierdzona za zgodność z orygianałem kopia faktury VAT jest dowodem księgowym potwierdzającym operacje gospodarcze w danym miesiącu, zwłaszcza, że w oryginalne dokumenty zawsze jest wgląd w biurze Wspólnoty, na którą faktura VAT została wystawiona.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną. Przepis ten nie daje wspólnocie przymiotu osoby prawnej lecz przymiot jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Zdaniem tutejszego Organu, w rozliczeniu między wspólnotami występuje obrót, tym samym można mówić o odsprzedaży usług energetycznych i konieczności fakturowania tej czynności fakturą na rzecz drugiej wspólnoty.

Zatem Wspólnota Mieszkaniowa, która otrzymała fakturę VAT od Zakładu Energetycznego, winna wystawić drugiej Wspólnocie fakturę na 50% kosztów energii, na podstawie par. 23 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), który brzmi: "Za fakturę uznaje się również rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w par. 11, par.12, par.14-20, par.22-25 i par.27".

Wydanie drugiej Wspólnocie kserokopii faktury VAT wystawionej przez Zakład Energetyczny jest działaniem nieprawidłowym. Faktura ta nie dotyczy bowiem tej Wspólnoty jako strony uczestniczącej w transakcji. Nie jest więc dla niej żadnym dokumentem księgowym.

Jednocześnie działając na podstawie art. 121 par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), tut. Organ informuje, że nastąpiła zmiana stanu prawnego w stosunku do dnia, w którym złożono wniosek. Z dniem 01.06.2005r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w którym w par. 20 pkt 5 uregulowana została kwestia wystawienia stosownego dokumentu przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur. Treść tego przepisu odpowiada treści par. 23 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. powołanego wyżej, obowiązującego do dnia 31.05.2005r.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim