Z przedstawionego przez Wnioskodawę stanu faktycznego wynika, iż 01.11.2001 r. zawarł z firmą umowę zlecenie, która jest przedłużana aneksami do dnia ... - Interpretacja - PP-443/43/19/22/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PP-443/43/19/22/2005, Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Wnioskodawę stanu faktycznego wynika, iż 01.11.2001 r. zawarł z firmą umowę zlecenie, która jest przedłużana aneksami do dnia dzisiejszego. Wysokość uzyskanych przychodów zależna jest od wyników pracy i ma charakter prowizji. W związku z tym, iż obroty z tytułu wykonywania czynności wynikających z ww. umowy zlecenia przekroczyły w listopadzie 2004 r. kwotę 45.700 zł, Strona zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem jaką stawką podatku VAT są opodatkowane usługi wykonywane na podstawie ww. umowy zlecenia.

Jak uważa dopełnił On ze swoim zleceniodawcą formalności wymaganych przepisami art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i usługi wykonywane w ramach ww. umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nie nalicza podatku VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535) podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Mając na uwadze powyższe uregulowania, w sytuacji gdy osoba fizyczna nie pozostająca ze zleceniodawcą w stosunku pracy oraz nie prowadząca działalności gospodarczej spełni łącznie warunki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3, to czynności wykonywane przez nią nie będą mieścić się w zakresie pojęcia "samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej", a w konsekwencji osoba taka nie będzie uznawana za podatnika podatku od towarów i usług.

Z pisma uzupełniającego wniosek, wynika, iż Podatnik dokonał analizy treści zawartej przez niego umowy zlecenia z firmą, pod kątem zacytowanych powyżej przepisów i ocenił, iż umowa ta spełnia wszystkie przesłanki ustawowe warunkujące prawo zwolnienia wykonywanych w ramach zlecenia czynności z podatku tj. istnieją więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecenie, umowa konkretnie określa wszystkie warunki wykonania zlecenia, jak również obejmuje warunki wynagradzania za wykonanie zlecenia. Ponadto w ww. piśmie, Podatnik wskazał, iż stosunek prawny łączący zleceniodawcę i zleceniobiorcę spełnia wymogi dotyczące odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności.

Biorąc pod uwagę ww. stan prawny oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy, należy stwierdzić, iż czynności wykonywane przez Podatnika na podstawie ww. umowy zlecenia nie będą uznane za samodzielną działalność gospodarczą (w rozumieniu ustawy o VAT), a Strona, która wykonuje te czynności nie będzie podatnikiem podatku VAT. Zatem wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu zawartej umowy zlecenia nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług - Strona nie oblicza podatku VAT.

Urząd Skarbowy w Świdnicy