POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-355/05/TM

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. 1472/RPP1/443-355/05/TM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Strony, który wpłynął do tut. Urzędu dnia 02 maja 2005r., uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 19 maja 2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie ustawy o podatku od towarów i usług

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik zawarł z innym podmiotem umowę o współpracy, której przedmiotem było wspólne przedsięwzięcie promocyjne polegające na stworzeniu pomieszczenia przeznaczonego do publicznego promowania nowych rozwiązań technologicznych oraz usług świadczonych zarówno przez Spółkę, jak i przez kontrahenta. W związku z nienależytym wykonaniem przez kontrahenta jego zobowiązań wobec Spółki realizacja wspólnego przedsięwzięcia uległa znacznemu opóźnieniu. Spowodowało to konieczność poniesienia przez Podatnika dodatkowych kosztów i nakładów oraz utratę spodziewanych korzyści. Spółka zawarła z kontrahentem aneks do umowy, zgodnie z którym kontrahent wypłaci Podatnikowi odszkodowanie.

W ocenie Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług i w związku z powyższym otrzymana kwota pieniężna - odszkodowanie nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Należy także zauważyć, że dla oceny prawnej stanu faktycznego przedstawionego we wniosku istotne znaczenie ma art. 471 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) zgodnie, z którym dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli jedna ze stron stosunku zobowiązaniowego - dłużnik - w sposób nienależyty wykonana zobowiązanie to jest obowiązana do naprawienia szkody wynikającej z tego faktu. W kontekście przytoczonego przepisu należy stwierdzić, że formę naprawienia szkody wynikającej z nienależytego wykonania zobowiązania stanowi wypłata odszkodowania. Zatem w stanie faktycznym przedstawionym przez Stronę należy uznać, że wypłata odszkodowania nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest to czynność mieszcząca się w zakresie czynności opodatkowanych, które są określone w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Otrzymane świadczenie pieniężne - odszkodowanie - nie było związane ze świadczeniem przez Stronę usług, czy też dostawą towarów, ale wynika z faktu, że Podatnik poniósł określone dodatkowe wydatki oraz utracił spodziewane korzyści wskutek nienależytego wykonania zobowiązania przez swojego kontrahenta. Podkreślenia wymaga też fakt, że odszkodowanie nie była formą wynagrodzenia za świadczenie jakichkolwiek usług, które podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie