P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PV-MŁ/443-32/O/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.04.2005, sygn. PV-MŁ/443-32/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie używanego samochodu ciężarowego Mercedes-Benz Vito sprowadzonego z zagranicy, do którego podatnik nie posiada świadectwa homologacji

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym pismie z dnia 14.03.2005 r. (data wpływu do tut. organu) uzupełnionym w dniu 23.03.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Spółka w grudniu 2004 r. zakupiła samochód ciężarowy Mercedes-Benz Vito .Przedmiotowy samochód posiada homologację Nr 1369-01 z 23.12.1997r. Z załączonej kserokopii powyższego wyciągu ze świadectwa homologacji wynika, iż jest to samochód ciężarowy, typ Mercedes -Benz VITO 110 DKA.

W lutym bieżącego roku Spółka zakupiła jeszcze jeden samochód Mercedes-Benz Vito o takich samych parametrach technicznych lecz nie posiadający homologacji ze względu na to, iż ten samochód po raz pierwszy zarejestrowany był za granicą. Samochód służyć będzie do przewożenia materiałów i sprzętu na tereny budowy prowadzonej przez Spółkę.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów można odliczyć naliczony podatek VAT wynikający z wystawionej przez sprzedawcę faktury przy zakupie używanego samochodu ciężarowego Mercedes-Benz Vito (furgon) sprowadzonego z zagranicy ,o maksymalnej ładowności 1090 kg i dopuszczalnej masie całkowitej 2700 kg z liczbą miejsc 2 ,na który Spółka nie posiada świadectwa homologacji ?

Zdaniem podatnika, skoro Spółka posiada homologację na określony typ samochodu bezspornie ciężarowego Mercedes-Benz Vito o ładowności znacznie przekraczającej 500 kg może ona stanowić podstawę również do uznania nowo zakupionego samochodu za ciężarowy posiadający homologację i odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z faktury zakupu w/w samochodu.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54 poz. 535 ze zmian.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ- oznacza dopuszczalną ładowność

n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 5.000,00zł.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 5 cyt. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawo o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe o których mowa w ust. 3.

W przypadku ładowności wyższej niż określona w sposób wyżej określony, podatnikowi przysługuje odliczenie podatku według ogólnych zasad w pełnej wysokości. Jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wzorem odliczenie może wynosić 50 % podatku naliczonego nie więcej niż 5.000,00zł.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik zakupił samochód Mercedes-Benz Vito (furgon) o maksymalnej ładowności 1090 kg i dopuszczalnej masie całkowitej 2700 kg z liczbą miejsc siedzących 2, na który nie posiada świadectwa homologacji. Jednocześnie podatnik jest właścicielem innego samochodu Mercedes-Benz Vito. Samochód ten posiada świadectwo homologacji, które załączono do wniosku z dnia 14.03.2005 r.. Z załączonego wyciągu ze świadectwa homologacji NR: 1369-01 z dnia 23.12.1997 r. wynika: iż jest to samochód ciężarowy, typ Mercedes-Benz Vito 110 DKA liczba miejsc siedzących 5 dopuszczalna ładowność 710 kg, dopuszczalna masa całkowita 2600 kg.

W związku z powyższym tut. organ informuje, iż obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 01.01.1984 r. zgodnie z art 55 ustawy z dnia 01.02.1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot( producenta, importera ) dla którego zostało ono wydane. Od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji.

Jednocześnie tut. organ informuje, że w sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.

Jednak z przedstawionych powyżej przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie do odliczenia w pełnej wysokości, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Wobec powyższego w przypadku, gdy ze świadectwa homologacji dla typu pojazdu nabytego przez podatnika wynika dopuszczalna ładowność, która jest wyższa niż dopuszczalna ładowność obliczona za pomocą formuły zawartej w przepisie art. 86 ust. 3 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r., podatnikowi przysługuje odliczenie podatku w całości z tytułu nabycia w/w pojazdu.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż załączone do wniosku świadectwo homologacji dotyczy samochodu typu Mercedes-Benz VITO 110 DKA natomiast dokument identyfikacyjny pojazdu nabytego w miesiącu lutym 2005 nie wskazuje typu nabytego samochodu, a parametry techniczne samochodu wynoszą: maksymalna ładowność 1090 kg, dopuszczalna masa całkowita 2700 kg z liczbą miejsc 2.

Urząd Skarbowy w Malborku