P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-637/05/SS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2005, sygn. 1472/RPP1/443-637/05/SS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 13 października 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14 października 2005 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym miejsca świadczenia przedmiotowych usług, działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej i udziela pożyczek niemieckiej spółce, która również należy do tej grupy kapitałowej. Spółka udziela i planuje udzielać powyższych pożyczek w sytuacji, gdy pozwala jej na to wysokość dysponowanych nadwyżek finansowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu maksymalizacji zysku w formie odsetek od udzielanych pożyczek.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy ustalenia miejsca świadczenia czynności udzielania przez Spółkę pożyczek.

Spółka stoi na stanowisku, że udzielanie pożyczek następuje w wykonaniu usług pośrednictwa finansowego (a dokładnie w wykonaniu usługi udzielenia pożyczki świadczonej poza systemem bankowym, sklasyfikowanej w PKWiU pod numerem 65.22), w związku z czym miejscem świadczenia przedmiotowych usług nie będzie (na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT) terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, lecz to terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty, gdzie siedzibę ma spółka będąca pożyczkobiorcą.

Miejsce świadczenia usług określa art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług: "W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28". W przedmiotowej sprawie znajdą zastosowanie przepisy art. 27 ust. 3 i 4. Usługi świadczone przez Spółkę na rzecz niemieckiej spółki wymienione są w art. 27 ust. 4 pkt 4 - usługi bankowe, finansowe i ubezpieczeniowe łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki. Przepis ustępu 3 stanowi natomiast, że: "W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania".

Przedmiotowe usługi świadczone przez Spółkę należy zaliczyć do usług finansowych, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy. W związku z tym miejscem świadczenia będzie (zgodnie z przepisem art. 27 ust. 3) miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. Z danych zawartych we wniosku wynika, że w tym przypadku będzie to terytorium Niemiec.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie