Ze złożonego wniosku wynika, iż od 1 stycznia 2005r. w celu świadczenia usług Spółce. Spółka wynajmuje jako podwykonawców inne firmy transportowe, kt... - Interpretacja - US-PP/4403-6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. US-PP/4403-6/05, Urząd Skarbowy w Myszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego wniosku wynika, iż od 1 stycznia 2005r. w celu świadczenia usług Spółce. Spółka wynajmuje jako podwykonawców inne firmy transportowe, które za wykonane usługi wystawiają faktury ostatniego dnia każdego miesiąca z terminem płatności 30dni. Spółka zauważa , iż zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) u podatnika dokonującego odliczenia z faktur dokumentujących czynności, których termin obniżenia podatku należnego określony jest na zasadach ogólnych chociaż wykonanie powyższych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego u wykonawcy usługi transportu towarów taborem samochodowym w szczególnym momencie, określonym w art. 19 ust. 13 pkt 2 ww. ustawy o VAT. Spółka stoi na stanowisku, że podatek naliczony VAT za usługę transportową z faktur wystawionych przez podwykonawców należy odliczyć zgodnie ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego, czyli w momencie dokonania płatności - nie później niż 30 dnia od daty wykonania usługi.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11,12,16 i 18.

Zatem mając na uwadze powyższe należy uznać, że w odniesieniu do usług transportowych w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 podatnik nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego za okres, w którym otrzymał fakturę dokumentującą wykonanie powyższych usług (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

W myśl art. 86 ust. 11 ww.ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ podatkowy uznał, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Myszkowie