Ze złożonego w dniu 07.01.2005 r. zapytania wynika, iż Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się świadczeniem usług spedycji... - Interpretacja - 1432/PP/P/47/14a/05/MŚ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. 1432/PP/P/47/14a/05/MŚ, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego w dniu 07.01.2005 r. zapytania wynika, iż Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się świadczeniem usług spedycji, przeładunku oraz pośrednictwa związanymi z usługami transportowymi. W działalności często korzysta z usług firmy niemieckiej, która świadczy swoje usługi na terenie wolnej strefy celnej w porcie w Hamburgu. Świadczone przez tą firmę usługi polegają na pobieraniu oraz zwalnianiu z opłat, rozładunku, składowaniu oraz załadunku towarów przywiezionych spoza Unii. Z informacji otrzymanych przez Stronę od niemieckiego kontrahenta wynika, iż usługi te świadczone na terenie wolnej strefy celnej w porcie w Hamburgu nie podlegają niemieckiemu podatkowi od towarów i usług.

Na podstawie powyższego firma niemiecka obciąża Wnioskodawcę kosztami tych usług, tj. wystawiając rachunek bez naliczenia i wyszczególnienia jakiejkolwiek stawki podatku VAT.

W związku z powyższym u Wnioskodawcy pojawia się wątpliwość, czy ww. usługi należy traktować jako import usług, o którym mowa w art. 14 ust. 4 ustawy z 11.03.2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535; dalej: "VAT") oraz czy należy wystawiać fakturę wewnętrzną naliczając podatek VAT.

W art. 2 pkt 9 ustawy VAT zdefiniowano dla potrzeb ustawy VAT pojęcie importu usług, którym jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Zgodnie z tym ostatnim przepisem podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepisu tego nie stosuje się jednak w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju (Polski), z wyłączeniem przypadków określonych w art. 27 ust. 3 oraz 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy VAT, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest ich usługobiorca.

Usługobiorca krajowy jako odbiorca świadczonej przez podatnika usługi spoza terytorium Polski będzie podlegał opodatkowaniu VAT od importowanych usług, jeśli spełnione zostaną wszystkie warunki niezbędne do stwierdzenia, że ma miejsce import usług.

Zakładając, że stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę został przedstawiony w sposób wyczerpujący, usługi polegające na pobieraniu oraz zwalnianiu z opłat, rozładunku, składowaniu oraz załadunku towarów przywiezionych spoza Unii świadczone na terenie wolnej strefy celnej w porcie w Hamburgu nie należy traktować jako import usług gdyż nie podlegają one podatkowi od towarów i usług, a opodatkowanie ich na terenie kraju naruszałoby zasadę neutralności podatku VAT.

Konieczność przestrzegania tej zasady przez systemy legislacyjne państw członkowskich Unii Europejskiej szczególnie stanowczo akcentowana jest przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w swoim orzecznictwie wielokrotnie podkreślał "Wspólny system podatku VAT gwarantuje w ten sposób, iż wszelka działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu lub rezultatu, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny pod warunkiem, że działalność ta podlega temu podatkowi" (Orzeczenie ETS w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV)

W związku z powyższym Wnioskodawca obciąża swoich kontrahentów kosztami za ww. usługi bez podatku VAT (w taki sam sposób w jaki wcześniej postąpili kontrahenci niemieccy wobec Wnioskodawcy)

Tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji, ma zastosowanie art. 14 c ww. ustawy.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany