Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późny. zm.) w związku z pismem z dnia... - Interpretacja - PP1/443-64 I/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.07.2004, sygn. PP1/443-64 I/04, Urząd Skarbowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późny. zm.) w związku z pismem z dnia 20.05.2004 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Elblągu - 26.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik na mocy zawartej umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zobowiązany jest do świadczenia usług doradczych dla małych i średnich firm oraz osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą. Usługi dla klientów są nieodpłatne, natomiast koszt usługi jest wyceniony według stawki godzinowej zaoferowanej przez PARP, według ponoszonych przez Podatnika kosztów z czego 25% wartości usługi pokrywa Podatnik natomiast 75% wartości usługi pokrywa PARP w formie dotacji do rzeczywiście wykonanych już usług.

    W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem:
  1. Czy od świadczonych nieodpłatnie usług na rzecz przedsiębiorców oraz osób fizycznych należy naliczać podatek VAT?
  2. Czy od dochodów stanowiących równowartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania przez osoby fizyczne z usług informacyjno - doradczych należy odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych?
  3. Czy Stowarzyszenie ma obowiązek wystawiania informacji o uzyskanych dochodach (PIT - 11) dla osób fizycznych, dla których będą świadczone usługi w postaci porady uzyskanej w Punkcie Konsultacyjno Doradczym?
  4. Czy od dochodów stanowiących równowartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania przez osoby prawne z usług informacyjno - doradczych należy odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych?

Mając na względzie powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia:

W zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług bezpłatnych usług porad gospodarczych świadczonych na rzecz podmiotów w ramach realizacji programu pomocowego dla przedsiębiorstw.

W obowiązującym od 1 maja 2004 r. stanie prawnym uregulowanym ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 zasadą jest, że opodatkowaniu generalnie podlega odpłatne świadczenie usług.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż realizowane przez Podatnika usługi z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług w części udziału 25% wartości tej usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Odmienna regulacja będzie miała zastosowanie do obrotu z tytułu świadczenia tych usług pokrytych 75% dotacją PARP.
Przepis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zdaniu 4 stanowi, że obrotem dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z przepisu tego wynika, że otrzymane przez Podatnika dofinansowanie, tj. dotacja z PARP z tytułu pokrycia 75% kosztów związanych z wykonaniem usług doradczych, podlega od 1 maja 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przepis art. 19 ust. 21 ww. ustawy precyzuje, że obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Dopłaty przedmiotowe, o których mowa powyżej podlegają opodatkowaniu taką stawką podatku VAT jaką jest opodatkowana świadczona usługa - w tym przypadku jest to stawka podstawowa 22%.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie opodatkowania dochodów osób fizycznych stanowiących równowartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania z usług informacyjno - doradczych udzielanych przez wyżej wymienione Stowarzyszenie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.
Z powyższego przepisu wynika, że dochody stanowiące równowartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania przez osoby fizyczne z usług informacyjno-doradczych są wolne od podatku dochodowego. W związku z powyższym Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Ekonomicznego P." nie jest zobowiązane do sporządzania informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie podatku dochodowego od dochodów stanowiących równowartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania przez osoby prawne z usług informacyjno-doradczych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się przychodów stanowiących wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania z usług informacyjno-doradczych świadczonych przez punkty konsultacyjno-doradcze działające, na podstawie odrębnych przepisów, w ramach rządowego programu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania z usług informacyjno-doradczych przez Stowarzyszenie, nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Urząd Skarbowy w Elblągu