W odpowiedzi na złożone dnia 24 czerwca 2004 r. żądanie - uzupełnione dodatkowymi wyjaśnieniami z dnia 27 lipca 2004 r. - w sprawie udzielenia w trybi... - Interpretacja - PP-443-17/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. PP-443-17/04, Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na złożone dnia 24 czerwca 2004 r. żądanie - uzupełnione dodatkowymi wyjaśnieniami z dnia 27 lipca 2004 r. - w sprawie udzielenia w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U . Nr 137 poz. 926 ze zm.) pisemnej informacji na zapytanie podatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim nadmienia co następuje:

Podatnik zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie wyjaśnienia kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług: działania usługowego w zakresie doradztwa rolniczego (wg PKWiU 74.14) - tj. m.in. opracowywania planów rozwoju i modernizacji gospodarstw rolnych wraz z ustaleniem szczegółowej struktury zasiewów, obrotu inwentarza żywego, które na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 kwietnia 2004 r. było zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie § 67 pkt 1. lit. d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W złożonych uzupełnieniach podatnik wskazał, iż przedmiotowe usługi związane są z procesem przygotowania gospodarstw do wykorzystania m. in. unijnych środków pomocowych i mają charakter analiz stanu bieżącego, poprzedzającego oraz planowanego w zakresie produkcji rolnej podstawowej oraz działalności ubocznej. Opracowania obejmują wyliczenia podstawowych wielkości produkcyjnych i ekonomicznych oraz ich wykorzystywanie w sporządzaniu biznes planów i projektów urządzeniowych gospodarstw rolnych wg. zapotrzebowania odbiorców usług. Zdaniem podatnika świadczone usługi są zwolnione ze stosowania stawki podstawowej obowiązującej dla podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Działalność gospodarcza w zakresie usług doradztwa rolniczego związanych z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanych ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstw rolnych do dnia 30 kwietnia 2004 r. korzystała ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie przepisu § 67 ust. 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268; ze zm.).

W treści rozdziałów 2 i 3 działu VIII oraz w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), enumeratywnie wymieniono czynności zwolnione od podatku VAT. Ponadto inne niż określone w ustawie zwolnienia od podatku VAT wymienione zostały w rozdziale 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W katalogach tych czynności nie zostały wymienione usługi w zakresie doradztwa rolniczego związanych z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanych ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstw rolnych, co oznacza, że na ww. podstawie czynności te od dnia 1 maja 2004 r. nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z § 31 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971) w załączniku do rozporządzenia określono towary i usługi do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienia podmiotowe). W poz. 37 wymieniono "Rzeczoznawstwo z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego". Z konstrukcji powołanego przepisu wynika, iż działalność gospodarcza prowadzona w zakresie usług związanych ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego może korzystać ze zwolnienia określonego w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w art. 113 ust. 1 i 9.

Ww. podstawy prawne stanowią odpowiednio:

  • "Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku."
  • "Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8".

Reasumując, należy stwierdzić, że usługi w zakresie sporządzania planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, po 1 maja 2004 roku nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu od podatku od towarów i usług.

Z treści przepisu art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynika, że dla wszystkich czynności opodatkowanych podatkiem VAT obowiązuje podstawowa 22-procentowa stawka podatku za wyjątkiem tych czynności, które zostały jednoznacznie z tego kręgu wyłączone i poddane opodatkowaniu stawkami obniżonymi, tj. 0 %, 3 % i 7 %. Katalog czynności korzystających z preferencyjnych stawek podatku VAT określony w ustawie oraz w cytowanym wyżej rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. nie obejmuje usług w zakresie doradztwa rolniczego (PKWiU 74.14), co oznacza, że usługi te opodatkowane są podstawową, 22-procentową stawką podatku.

Informacyjnie nadmienia się, że preferencyjna stawka podatku wystąpiłaby, gdyby podatnik świadczył usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 01.4 tj.: usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt (vide poz. 64 załącznika nr 6 do ustawy). W wymienionym przypadku, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008r. stosuje się stawkę w wysokości 3%

Wobec powyższego, mając na uwadze przytoczone podstawy prawne należy stwierdzić, iż świadczone usługi w zakresie doradztwa rolniczego (sklasyfikowane przez podatnika jako PKWiU 74.14) podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim