Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr ... - Interpretacja - PP-/1/443/5/04/IM

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.09.2004, sygn. PP-/1/443/5/04/IM, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia ..., uzupełnione ... -w sprawie opodatkowania czynności wynikających ze stosunku pracy, wyjaśnia co następuje :

Z przedstawionych w pismach informacji wynika, że jest Pan zatrudniony na umowę o pracę w zakresie marketingu, oprogramowania a ponadto jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej wykonuje Pan usługi projektowe i obliczeniowe dot. konstrukcji inżynierskich m.in. na zlecenie swojego pracodawcy .

Mając na uwadze powyższe tut. Urząd wyjaśnia, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku VAT oprócz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej są również osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez pojęcie działalności gospodarczej na gruncie przepisów cyt. ustawy o podatku VAT, należy rozumieć wszelkiego rodzaju działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych .

W myśl przepisu art. 15 ust.3 pkt 1 ww. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12, ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z powyższego wynika, że sam fakt bycia czynnym podatnikiem podatku VAT, nie oznacza, że każdy przejaw swojej aktywności nawet niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W razie nie spełnienia wymagań, o których mowa powyżej, osoby fizyczne świadczące usługi w ramach prowadzonej działalności wykonywanej osobiście będą podlegały z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem VAT.

W każdym przypadku przy umowie cywilnoprawnej osoba fizyczna będzie miała obowiązek ustalić, czy w danej sytuacji występuje pomiędzy nią a kontrahentem więź prawna tworząca stosunek prawny obejmujący wskazane już elementy umowy .

Niezwykle istotny jest przy tym element, t.j. odpowiedzialność zlecającego czynności zatrudnionego, który to element jest charakterystyczny dla umowy o pracę. Jeżeli takiej podległości nie ma, działalność zleceniobiorcy może być uznana za samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 3 ustawy o podatku VAT i podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta