W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 19 sierpnia 2004 r. dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów usług projektowych i inżynierskich ... - Interpretacja - PP/443/301/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. PP/443/301/2004, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 19 sierpnia 2004 r. dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów usług projektowych i inżynierskich oraz dostawy urządzeń dla kontrahenta egipskiego w ramach inwestycji realizowanej w Egipcie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zawarty przez Spółkę kontrakt z firmą egipską, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i dostawa do Egiptu urządzeń do zakładu środka do uzdatniania wody obejmuje:
1. dostawę przez Spółkę do Egiptu z terytorium Polski wyprodukowanych w Polsce urządzeń,
2. dostawę do Egiptu bezpośrednio z terytorium Niemiec urządzeń wykonanych na zamówienie Spółki przez firmę niemiecką , która w dokumentach celnych figuruje jako eksporter,
3. usługi inżynierskie (projektowanie, nadzór nad montażem , rozruch instalacji) dotyczące budowanego w Egipcie zakładu, które realizowane są przez Spółkę w Egipcie.

Pytanie Spółki dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wymienionych w pkt 1 - 3.

Ad. 1

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 jeżeli wywóz dokonany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu,
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.
Zatem jeżeli zostaną spełnione wymienione w wyżej przytoczonych przepisach przesłanki to dostawa przez Spółkę do Egiptu z terytorium Polski wyprodukowanych w Polsce urządzeń będzie uznana za eksport towarów
.W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%.
Warunkiem koniecznym dla zastosowania stawki 0% w eksporcie jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 6 ustawy).

Ad. 2

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają miedzy innymi: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.
W sytuacji gdy Spółka zamówiła w firmie niemieckiej wykonanie urządzeń , które dostarczone zostaną do Egiptu bezpośrednio z terytorium Niemiec przez firmę niemiecką, figurującą w dokumentach celnych jako eksporter, nie ma zastosowania powołany wyżej przepis. Czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Ad. 3

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).
Powyższy przepis ma zastosowanie w przypadku, gdy usługa związana jest z konkretną nieruchomością, którą da się zlokalizować co do miejsca jej położenia.
W przypadku, gdy usługi architektoniczne i inżynierskie (PKW i U 74.2) z zastrzeżeniem ww. ust. 2 pkt 1 świadczone są na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej , posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego - miejscem świadczenia tych usług jest jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługi inżynierskie (projektowanie, nadzór nad montażem, rozruch instalacji) dotyczą konkretnego zakładu produkującego środek do uzdatniania wody zlokalizowanego w Egipcie pod Kairem, a zatem w myśl wyżej powołanych przepisów miejscem wykonywania tych usług jest Egipt W Polsce usługi te będą uznane za niepodlegające opodatkowaniu.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze