POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-361/05/IS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. 1472/RPP1/443-361/05/IS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 18.04.2005 r., uzupełnionym w dniu 27.06.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w przedmiocie stawki podatku na sprzedaż książek wydrukowanych w całości w Polsce,


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą materiałów do produkcji książek, katalogów i opakowań dla branży poligraficznej. Spółka otrzymuje od kontrahenta zagranicznego ?zamówienie na książki?. Cena sprzedaży obejmuje wartość gotowego produktu. Realizacja niniejszego zamówienia polega na weryfikacji plików stanowiących bazę danych zawartości merytorycznej treści książek oraz jej wyglądu, wybór drukarni i przekazanie jej przygotowanych przez Spółkę materiałów, określenie parametrów zużycia materiałów poligraficznych potrzebnych do druku, akceptacja zgodności wydruków próbnych z przekazanymi materiałami, zatwierdzenie, odbiór gotowego produktu i dostarczenie do danego klienta wskazanego przez zleceniodawcę. Druk książek odbywa się na zlecenie Strony w wybranej drukarni na materiałach Spółki lub drukarni. Zdaniem Podatnika powyższą czynność należy traktować jako sprzedaż gotowych wyrobów to jest książek (PKWiU 22.11), opodatkowaną 0 % stawką podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu stwierdza, co następuje:

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca otrzymuje zamówienie od wydawcy na konkretny produkt ? książki. Produktem finalnym powstałym w wyniku złożonego zamówienia jest w każdym przypadku konkretna pozycja książkowa w wersji gotowej do sprzedaży ostatecznym odbiorcom. Taki produkt stanowi przedmiot dostawy dokonywanej przez Spółkę. W przedłożonym piśmie Wnioskodawca podkreśla, iż nie wykonuje druku samodzielnie, lecz zleca to innemu podmiotowi.
W związku z tym mimo, iż Spółka otrzymuje bazę danych zawierającą merytoryczną treść książki to jednak prawo do rozporządzania jak właściciel poszczególnymi egzemplarzami książek, które zostały wyprodukowane m. in. z jej własnych materiałów przenosi ona na wydawcę.
W świetle powyższego w stanie faktycznym przedstawionym przez Stronę, gdy wykonane według zamówienia książki dostarczane są do wydawcy, mamy do czynienia z dostawą towarów. Jeśli w stosunku do tych towarów spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, to do dnia 31 grudnia 2007 r. zasadne będzie stosowanie do dostaw w kraju 0% stawki podatku od towarów i usług.

Z tych też względów Naczelnik Urzędu postanowił jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu informuje, iż interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. W związku z powyższym każda zmiana stanu faktycznego oraz prawnego może spowodować również zmiany w zakresie praw i obowiązków Podatnika.
Zgodnie z art. 14b § 1 ? 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie ? na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ? Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie