W nawiązaniu do naszego pisma znak: OG-005/142/2004/PP.1-50 z dnia 26.07.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż w prze... - Interpretacja - OG-005/142/PP.1/50-1/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.11.2004, sygn. OG-005/142/PP.1/50-1/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W nawiązaniu do naszego pisma znak: OG-005/142/2004/PP.1-50 z dnia 26.07.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż w przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zalecił skorygowanie powyższej interpretacji.

W związku z powyższym niniejszym pismem Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego koryguje udzieloną odpowiedź.

Rozstrzygnięcie, czy premia pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług możliwe jest każdorazowo na podstawie analizy postanowień umowy zawartej między stronami i określającej między innymi zasady przyznawania przez hurtownię premii pieniężnej dla apteki.

W myśl art. 29 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Przepis ten stanowi również, iż obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze. Zgodnie z ust. 4 tego artykułu obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązujących rabatów (bonifikat, upustów).

W przypadku, gdy sprzedawca wypłaca premię pieniężną np. pod warunkiem dokonania ustalonego limitu zakupów i terminowego regulowania należności, to sytuacja ta może nosić cechy obniżenia kwoty należnej z tytułu sprzedaży. Tym samym taka premia pieniężna pod względem ekonomicznym tożsama jest z rabatem.

Z przedłożonych do złożonego przez "P" sp. z o.o. zapytania dokumentów, tj. przykładowej umowy o współpracy w sprzedaży towarów i noty księgowej uznaniowej wynika, iż istnieje niewątpliwy i ścisły związek pomiędzy wypłaconą premią, a wcześniejszą dostawą towarów. Udzielona premia koryguje w istocie wartość transakcji.

Na podstawie tych dokumentów możliwym jest przyporządkowanie kwot otrzymanych premii do konkretnych transakcji dokonanych w określonym dniu. Oznacza to, iż wypłacona premia powoduje bezpośrednie obniżenie ceny zakupu danej partii towaru i w konsekwencji stanowi rabat obniżający obrót.

W świetle powyższego do wypłaconych premii pieniężnych ma zastosowanie przepis art. 29 ust. 4 powołanej wyżej ustawy.

Udokumentowanie w/w czynności powinno nastąpić zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), tj. poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach