P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-26/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. PP/443-26/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), art.18 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz.50 z późn.zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 3 marca 2005r. Pana ... zam. w ..., o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do usług świadczonych przed dniem 1 maja 2004r. w imieniu i na rzecz PZU S.A. związanych z dochodzeniem roszczeń finansowych stwierdzam, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 3 marca 2005r. Pan ... zamieszkały w Chełmie ... zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie prawa do stosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług, świadczonych w imieniu i na rzecz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A., związanych z dochodzeniem roszczeń finansowych. Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika: Firma świadczy na rzecz PZU S.A. usługi odzyskiwania wierzytelności od dłużników Spółki. Odzyskiwane wierzytelności wynikają z roszczeń regresowych (sprawca szkody nie posiada ubezpieczenia lub jest ubezpieczony ale nie dotrzymał warunków umowy - wypłacone odszkodowanie jest podstawą dochodzenia tego typu roszczenia), zaległych składek, wyroków i wyłudzonych odszkodowań. Podatnik klasyfikuje swoje usługi pod symbolem PKWiU 67.20.1 "Usługi związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi". Pan ... stwierdza, iż zgodnie z art.7 ust.1 pkt 2 (załącznik nr 2 poz. 9) ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11 poz.50 z późn.zm.) usługi takie korzystają ze zwolnienia.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. W załączniku tym pod poz. 9 wymienione są pod symbolem Sekcja J ex (65-67) Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem: 1.działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki, 2.usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy,3.usług doradztwa finansowego i maklerów.

Według podanej przez Podatnika klasyfikacji przedmiotowe usługi są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy także zauważyć, iż obowiązek właściwej klasyfikacji wykonywanej usługi spoczywa na podatniku prowadzącym dany rodzaj działalności.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na nie.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Chełmie