Postanowienie - Interpretacja - US III/443-4/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2005, sygn. US III/443-4/05, Urząd Skarbowy w Radomsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Pan ... prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług wynajmu podnośnika wraz z jego obsługą. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej przedmiotem działalności jest wynajem sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (PKD 45.50.Z) i wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych (PKD 45.34.Z).
Podatnik stwierdza, że w odróżnieniu od ekip budowlanych pracujących w ramach Spółdzielni Mieszkaniowych, zakres prowadzonej przez niego działalności nie obejmuje statutowego obowiązku wykonywania robót remontowo-budowlanych, itd., ani nie posiada znamion obejmujących przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego i towarzyszącej mu infrastruktury. Powyższych prac podatnik nie wykonuje, nie finansuje oraz nie firmuje swoim nazwiskiem i nie ponosi odpowiedzialności za jakość ich wykonania oraz za to czy są one wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Spółdzielnia Mieszkaniowa wynajmuje jedynie od Pana ... usługi i sprzęt jako pomoc przy ich wykonaniu.
Zgodnie z opinią podatnika stawka podatku VAT za wykonywanie w/w usług powinna wynosić 22%, bez względu na odbiorcę powyższych usług.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-mieszkaniowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych

    Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego zawarta została w art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

    Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 2 w/w ustawy o podatku VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego.
    W ust. 3 powołanego art. 146 zostały wymienione obiekty infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. "b" i są to:

    1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

    W związku z powyższym, w przypadku świadczenia usług dotyczących inwestycji w zakresie w/w robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

    Tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona wyłącznie na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia interpretacji.
    Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
    Urząd Skarbowy w Radomsku