Zgodnie z art. 27 ust.3 w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz m.in. podatników mających siedzibę lub miejsce zamiesz... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-110/2005/RW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-110/2005/RW, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27 ust.3 w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz m.in. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę , stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Natomiast ust. 4 art. 27 wymienia usługi w stosunku do których stosujemy powyższą zasadę, gdzie w punkcie 2 wskazanego artykułu ustawodawca przewidział powyższą zasadę do świadczonych usług reklamy. Z wniosku podatnika wynika, iż głównym przedmiotem działalności - świadczonych usług przez podatnika na rzecz podmiotu z terytorium Wspólnoty jest szeroko rozumiana reklama.

W związku z powyższym prawidłowe jest stanowisko podatnika, iż miejscem świadczonych usług jest miejsce gdzie usługobiorca posiada siedzibę, w tym przypadku Francja.

Konsekwencją powyższego jest, iż podatnik nieprawidłowo postępował dokonując opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług, w następstwie czego podatnikowi przysługuje prawo wystawienia faktur korygujących. Z reguły w wyniku wystawienia faktury korygującej zmienia się kwota podatku VAT w stosunku do wielkości wykazanej na pierwotnej fakturze. W § 19 ust.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług postanowiono, że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Natomiast potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie . W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów