W dniu 14.06.2005 do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa p... - Interpretacja - USPPIII440P-I/71/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. USPPIII440P-I/71/05, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 14.06.2005 do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W złożonym wniosku pani X oświadczyła, że w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży wysyłkowej towarów osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej otrzymując zapłatę w formie zaliczenia pocztowego lub wpłaty na rachunek bankowy.

Oświadczyła ponadto, że w celu rejestracji należnych i otrzymywanych zapłat za wysyłany towar prowadzi rejestr wpłat z pełnymi danymi adresowymi odbiorcy towaru (imię, nazwisko, adres, kwota operacji).

Wnioskodawca zapytuje, czy sprzedaż wysyłkowa za którą należność otrzymywana jest w formie wpłaty za zaliczeniem pocztowym lub na rachunek bankowy zwolniona jest z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej.

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, iż zgodnie z § 2 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U.Nr 273, poz.2706) świadczenie usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnione jest z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2005r.- w poz. 42 wymieniono "... dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

z wyłączeniem płatności dokonanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, a z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczy.

Korzystanie z powyższego zwolnienia przez podatników prowadzących sprzedaż wysyłkową jest możliwe tylko wtedy, gdy prowadzą oni szczegółową ewidencję dowodów zapłaty na podstawie której można ustalić dane (w tym adres) osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.

Urząd Skarbowy w Chorzowie