Na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.07.2... - Interpretacja - P-1-443/129/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.09.2004, sygn. P-1-443/129/2004, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.07.2004 roku (uzupełnionego pismem z dnia 31.08.2004 roku) należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Przy czym zgodnie z art. 7 ust. 9 cytowanej ustawy przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (...). Zatem ustawodawca zalicza do dostawy towarów taką umowę leasingu, w której przeniesienie własności następuje w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych w umowie, a skutek w postaci przejścia własności ma być wyrażony bezwarunkowo. Wobec powyższego należy wskazać, iż w przypadku umowy leasingu, o której mowa w zapytaniu (leasing finansowy), jeżeli umowa stanowić będzie, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej zostanie przeniesiona na leasingobiorcę własność maszyn produkcyjnych a jednocześnie spełniony zostanie warunek, o którym mowa w art. 7 ust. 9 ustawy, wydanie towaru na podstawie przedmiotowej umowy stanowić będzie dostawę towaru w rozumieniu przepisów art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Obowiązek podatkowy powstanie w takim przypadku jak przy innych dostawach, tzn. z chwilą wydania towaru, a ponieważ dostawa ta winna być udokumentowana fakturą z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a w/w artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zgodnie z ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11 w/w artykułu w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18, bądź w rozliczeniu za okres następny. Należy przy tym pamiętać, iż zgodnie art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (...) - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

W związku z tym informuję, że tylko przy zachowaniu wskazanych wyżej warunków Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez leasingodawcę.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie