W związku z pismem z dnia 26 maja 2004r., informuje się uprzejmie, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usłu... - Interpretacja - PP-443/33/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.07.2004, sygn. PP-443/33/04, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 26 maja 2004r., informuje się uprzejmie, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. W ust. 6 powyższego przepisu zastrzeżono jednak, iż nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jednostki samorządu terytorialnego np. gmina, powiat, wykonują zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zakład budżetowy w opinii tut. urzędu nie spełnia definicji "organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy", dlatego też w stosunku do zakładu nie ma zastosowania wyłączenie z opodatkowania w zakresie wykonywanych usług na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy.

Do świadczonych przez jednostkę usług nie ma również zastosowania zwolnienie określone w §8 ust.1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w którym postanowiono, że zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zakład Budżetowy nie jest bowiem jednostką samorządu terytorialnego.

Od dnia 25 czerwca 2004r. w związku z opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 2004r. Nr 145, poz. 1541 rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczone przez zakład usługi, o których mowa w pytaniu korzystać mogą ze zwolnienia od podatku. Z tym dniem bowiem w §8 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dodano pkt 14 na mocy którego zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług komunikacji miejskiej oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy tj. usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.

Z powyższego przepisu wynika, iż od dnia 25 czerwca 2004r. usługi świadczone na rzecz jednostek budżetowych (z wyjątkiem wyżej wymienionych) przez zakład budżetowy objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług. Ponieważ z pisma uzupełniającego wynika, iż zakład budżetowy świadczy usługi na rzecz będącego jednostką budżetową Urzędu Miasta i Gminy, zatem usługi te korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Informuje się ponadto, iż zgodnie z ogłoszeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 maja 2004r. w sprawie stosowania prawa Unii Europejskiej (M.P. Nr 20, poz. 359) Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyznał dyrektywom w niektórych przypadkach cechę bezpośredniej skuteczności. Jednak w relacji podmiot - państwo można się na nie powoływać tylko wtedy, gdy przepisy dyrektyw nie zostały wdrożone do krajowego porządku prawnego oraz gdy są one precyzyjne, bezwarunkowe oraz gdy nastąpił upływ terminu transpozycji dyrektyw do prawa krajowego.

Urząd Skarbowy w Rawiczu