Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż działalność Pana ma charakter agencyjno-przedstawicielski firmy zagranicznej (UE) w Polsce. P... - Interpretacja - UPO-443/VAT/250/05/EN

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.10.2004, sygn. UPO-443/VAT/250/05/EN, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż działalność Pana ma charakter agencyjno-przedstawicielski firmy zagranicznej (UE) w Polsce. Posiada Pan stosowne umowy agencyjne. Usługi polegają na reklamie, marketingu maszyn i urządzeń firm zachodnich (UE), kojarzeniu i doprowadzaniu do umowy zakupu pomiędzy odbiorcą a unijnym producentem. Prowizje za ww. usługi otrzymuje Pan po realizacji transakcji między partnerami po wystawieniu faktury w Euro płatnej na konto w banku polskim. Od otrzymanej kwoty prowizyjnej odprowadza Pan podatek VAT (22%) i stosowny podatek dochodowy. Polskim podmiotom gospodarczym nie wystawia Pan żadnych faktur. Zwrócił się Pan do Naczelnika tut. urzędu z zapytaniem, czy z tytułu prowadzonej działalności opisanej jw. jest zobowiązany do naliczania i odprowadzania podatku VAT w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. z tytułu otrzymywanych od firmy zagranicznej prowizji.

Art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

Z kolei zgodnie z ust. 2 ww. § 4 rozporządzenia, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Ponadto, zgodnie z ust. 3 ww. § 4 rozporządzenia, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności.

Jeżeli zatem podatnik UE zlecił polskiemu pośrednikowi usługi pośrednictwa w dostawie towarów do Polski, usługa pośrednictwa jest opodatkowana w miejscu (kraju) dokonania dostawy towarów, czyli w Polsce. Jeżeli jednak dostawca poda pośrednikowi swój numer VAT UE - usługa pośrednictwa będzie opodatkowana w kraju, który nadał ten numer.

W związku z powyższym, jeżeli wykonywane przez Pana usługi pośrednictwa są na rzecz podmiotu unijnego i polegają na kojarzeniu i doprowadzeniu do umowy zakupu pomiędzy polskim odbiorcą a unijnym producentem, za miejsce świadczenia należy uznać miejsce dokonania dostawy towarów, czyli Polskę. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy usługi te opodatkowane są wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Natomiast, jeśli nabywca usługi poda numer, pod który jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w jednym z państw UE, to będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT w swoim kraju i z właściwą stawką podatkową. Faktura wystawiona przez Pana w opisanej sytuacji nie będzie zawierała ani stawki, ani kwoty podatku, lecz adnotację, iż "podatek rozliczy nabywca" oraz numer VAT kontrahenta.

Urząd Skarbowy w Płocku