Zgodnie z art.27 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535) w przypadku świadczenia usług miejsce... - Interpretacja - BPI/443-230/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. BPI/443-230/04, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.27 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce gdzie świadczący posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzonej działalności, którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności: w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28. Zgodnie z art.27 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535) w przypadku gdy usługi o których mowa w ust.4, świadczone są na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z art.27 ust.4 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535), przepis ust.3 stosuje się do usług elektronicznych. Zgodnie z art.106 ust.7 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535) w przypadku czynności wymienionych w art.7 ust.2 i art.8 ust.2, wewnatrzrwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik, może wystawić jedna fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne wystawiane są także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Jak wynika z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego w ww. wniosku z dnia 05.08.2004r. podatnik nabył usługę elektroniczną polegającą na dostarczeniu przez kontrahenta zagranicznego mającego siedzibę, miejsce prowadzenia działalności na terenie Wspólnoty Europejskiej (Wielka Brytania), w zakresie elektronicznego dostarczenia ilustracji do książki polegającej na udostępnieniu pliku, z którego pobrano przedmiotowe ilustracje. Nabywca dokumentując przedmiotową transakcję wystawił fakturę wewnętrzną w której opodatkował ww. czynność odpowiednim podatkiem od towarów i usług. Podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.27 ust.3 i ust.4 pkt 9 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. jeżeli usługi elektroniczne (zdefiniowane zgodnie z art.2 pkt 26 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług) są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (czyli poza obszarem terytorialnym Wspólnoty), lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Krajowy usługobiorca z tytułu importu usług w przedmiotowym przypadku będzie zawsze podatnikiem (patrz art.17 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r.). Naczelnik Urzędu tut. organu podatkowego wyjaśnia, że powyższa zasada będzie miała także zastosowanie w przedmiotowym przypadku. Oznacza to, że nabywca usługi w ramach importu usług będzie obowiązany zgodnie z art. 106 ust.7 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. wystawić fakturę wewnętrzną, obliczając odpowiedni podatek od towarów oraz rozliczając go w deklaracji sporządzanej dla potrzeb podatku od towarów i usług. Tutejszy organ podatkowy informuję, że wnioskodawca naliczając podatek z tego tytułu ma jednocześnie prawo do jego odliczenia w rozliczeniu za ten sam miesiąc.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald