Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów ... - Interpretacja - US/PP/443/15/2004/EB

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.05.2004, sygn. US/PP/443/15/2004/EB, Urząd Skarbowy w Zabrzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy poprzez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie; wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione; wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej; wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta; ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Artykuł 15 ustawy o podatku od towarów i usług określa, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza (art. 15 ust. 2 ww. ustawy) obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Uwzględniając powyższe oraz biorąc pod uwagę fakt, iż zgodnie z oświadczeniem Wspólnoty Mieszkaniowej nie prowadzi ona żadnej działalności gospodarczej, nie uzyskuje żadnych innych przychodów, jedynie gromadzi na rachunkach bankowych, wpłacane przez właścicieli zamieszkujących nieruchomość zaliczki na koszty zarządu i opłaty za media, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż wykonywane przez Wspólnotę czynności w zakresie zarządzania nieruchomością na rzecz poszczególnych członków wspólnoty nie stanowią odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju w rozumieniu art. 5 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli Wspólnota nie wykonuje żadnych czynności podlegających opodatkowaniu to nie jest podatnikiem podatku VAT w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie ma obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ww. ustawy, gdyż korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Gdyby Wspólnota rozpoczęła wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT wówczas mogłaby tylko skorzystać ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Urząd Skarbowy w Zabrzu