Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PP-443/94/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2004, sygn. PP-443/94/04, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zawarte w piśmie z dnia 23.11.2004 r. (wpływ do urzędu 25.11.2004 r.) zapytanie dot. wydania zaświadczenia o uiszczeniu podatku od towarów i usług, wyjaśnia:

Stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu przedstawia się następująco:
Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. W ramach prowadzonej działalności handlowej sprowadził na terytorium kraju samochód używany z państwa członkowskiego UE jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, a następnie sprzedał ten samochód wystawiając fakturę VAT z wyszczególnioną ceną netto i należnym podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających:
1. uiszczenie przez podatnika podatku w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 lub,
2. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium innego niż terytorium kraju (Polski) państwa członkowskiego pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Zaświadczenie, o którym mowa w pkt 1 ust. 1 art. 105 ustawy, tj. zaświadczenie o uiszczeniu przez podatnika podatku od towarów i usług, wydawane jest wyłącznie w dwóch sytuacjach, a mianowicie:
1. gdy w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10 ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego (art. 103 ust. 3 ustawy), oraz
2. gdy podatnik zobowiązany jest bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub, jeżeli nie podlega, a jest użytkowany na terytorium kraju (art. 103 ust. 4 ustawy).

Zatem podatnik podatku VAT, posiadający status podatnika VAT-UE, kupujący w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego używane środki transportu jako towar handlowy, przeznaczony do dalszej odsprzedaży, nie mający na celu zarejestrowania środka transportu na terytorium kraju, nie ma obowiązku zapłaty podatku w trybie z art. 103 ust. 3 i 4, a tym samym nie może otrzymać zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku VAT przewidzianego w art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy. Obowiązkiem podatnika jest natomiast rozliczenie tego podatku w deklaracji podatkowej VAT-7 składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Uwzględniając powyższe, organ podatkowy nie może wydać zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku VAT z tyt. nabycia środka transportu, jak i zaświadczenia potwierdzającego fakt uiszczenia tego podatku, gdyż w/w zaświadczenia wymienione w art. 105 ustawy są wydawane jedynie w konkretnych przewidzianych przepisami prawa stanach faktycznych, które w przypadku podatnika nie występują.

Z zapisu art. 72 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 58, poz. 515 ze zm.) wynika, że jednym z dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu jest zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzający:
a) uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów z państw członkowskich Unii Europejskiej lub,
b) brak obowiązku, o którym mowa w lit. a
- jeżeli sprowadzony pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy, z zastrzeżeniem ust. 1a.

Przepis ust. 1a stanowi, iż w przypadku, gdy sprowadzany pojazd, który nie był rejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub nie podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego, jest przedmiotem dostawy dokonanej przez. podatnika podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a, może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika, pod warunkiem, że odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności tego podatnika.

Na podstawie powyższego przepisu należy przyjąć, iż podstawą do zarejestrowania przedmiotowego środka transportu powinna być faktura VAT dokumentująca dostawę (sprzedaż) z wyszczególnionym podatkiem VAT, wystawiona przez podatnika w ramach prowadzonej działalności handlowej.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim