Postanowienie - Interpretacja - 1434/PV/443-158a/05/ABS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. 1434/PV/443-158a/05/ABS, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 10.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 14.09.2005r.) uzupełnionym w dniu 10.10.2005r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług oprogramowania komputerowego wykonanego na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę w państwie trzecim


- stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 10.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 14.09.2005r.), uzupełnionym w dniu 10.10.2005r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego z zakresu podatku od towarów i usług wynika, że na podstawie umów o dzieło zawieranych z kontrahentem mającym siedzibę w USA, zajmuje się Pan świadczeniem usług polegających na wykonywaniu oprogramowania komputerowego wraz z przeniesieniem praw autorskich związanych z wykonanym oprogramowaniem w zamian za wynagrodzenie określone w umowie. Ww. oprogramowanie wykonuje Pan osobiście korzystając z własnej wiedzy i doświadczenia, nie posługując się przy jego wykonywaniu zorganizowaną strukturą, nie korzysta Pan także z pomocy innych osób jak również nie wykonuje oprogramowania dla osób fizycznych. Zdaniem podatnika świadczone przez Niego usługi wynikające z zawartych umów o dzieło nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług gdyż miejscem ich świadczenia jest siedziba nabywcy mieszcząca się na terytorium państwa trzeciego.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże w myśl postanowień zawartych w art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, w przypadku m.in. usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) świadczonych na rzecz:
1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem, zgodnie z powyższym uregulowaniem, umowy o dzieło zawarte przez Pana z kontrahentem mającym siedzibę w USA, których przedmiotem jest wykonanie oprogramowania wraz z przeniesieniem praw autorskich do wykonanego programu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, podlegają natomiast opodatkowaniu na terytorium państwa, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę ? tj. na terytorium USA.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga