Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-54-3-GK/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.08.2004, sygn. PP/443-54-3-GK/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 23 kwietnia 2004r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Jednostka sprzedaje nieruchomość gruntową na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), na rzecz jej użytkownika wieczystego. Nieruchomości są zabudowane, bądź też są nieruchomościami niezabudowanymi. Przy sprzedaży na poczet ceny nieruchomości zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego, ponadto Rada Miasta w drodze uchwały, postanowiła udzielać bonifikaty od ustalonej ceny sprzedaży ww. nieruchomości.

Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania ww. czynności podatkiem od towarów i usług, oraz podstawy opodatkowania.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

W zakresie opodatkowania odpłatnej dostawy gruntu tut. organ podatkowy udzielił Podatnikowi odpowiedzi pismem z dnia 28 czerwca 2004 r. nr PP/443-55-1-GK/04, stanowiącym odpowiedź na pismo z dnia 20 kwietnia 2004 r. nr GNGiK-B-7240/04. W załączeniu tut. organ podatkowy przesyła kserokopię pisma z dnia 28 czerwca 2004 r.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Natomiast zgodnie z ust. 4 art. 29 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Wobec powyższego podstawą opodatkowania w przedstawionym stanie faktycznym będzie kwota jaką nabywca będzie zobowiązany zapłacić, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku udzielenia rabatów bądź bonifikat, zmniejszą one obrót (podstawę opodatkowania).

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym

Opolski Urząd Skarbowy