Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz.926 z późn. zm./, w odpowiedzi na wniosek... - Interpretacja - P-1/443/123/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.09.2004, sygn. P-1/443/123/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz.926 z późn. zm./, w odpowiedzi na wniosek z dnia 02.08.2004r. bez znaku, (data wpływu do Urzędu -03.08.04r.) informuję, że:zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.W w/w wyłączeniach nie zostały wymienione parapety, schody i kominki , wobec czego ich dostawa od dnia 1 maja 2004 r. podlega opodatkowaniu - na podstawie wyżej powołanego przepisu ustawy - stawką podstawową 22 % .

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 stosuje się stawkę 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z preferencji tej nie korzysta jednak sprzedaż materiałów budowlanych.

Istotnym zagadnieniem dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonanej przez podatnika polegającej na sprzedaży parapetów, schodów i kominków wraz montażem będzie ocena czy czynność ta jest świadczeniem usługi, czy też sprzedażą towaru. Umowa między stronami niewątpliwie wskazuje co stanowi jej przedmiot, niemniej jednak czy materiał może wchodzić w wartość usługi, a co za tym idzie, czy istnieje możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania wg stawki 7% do całego kosztorysu (materiał + robocizna) decyduje określona klasyfikacja statystyczna.

Zgodnie z art. 8 ust.3 wyż. cyt. ustawy usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznej.PKWiU w tym zakresie wskazuje, że budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45, ale nie dotyczy to producentów wyrobów oraz sprzedawców detalicznych.W myśl zasad metodycznych PKWiU (5.3.4) roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu, a roboty wykonane przez sprzedawcę detalicznego - jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, którą klasyfikuje się jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Powyższe oznacza, iż PKWiU te same czynności postrzega w różny sposób w zależności od ich wykonawcy.Mając na uwadze wyżej opisany stan prawny stanowisko tut. urzędu w sprawie opodatkowania sprzedaży parapetów, schodów i kominków wraz z ich produkcją i montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego przedstawia się następująco:w stosunku do producentów oraz sprzedawców detalicznych z uwagi na ujęcie statystyczne brak jest swobody w kształtowaniu stosunku prawnego między nimi a odbiorcami, zawsze bowiem przedmiot umowy w wyżej opisanym zakresie z punktu widzenia opodatkowania podatkiem VAT będzie oceniany jako sprzedaż wyrobu lub towaru. Przy braku preferencji dla takowych oznacza opodatkowanie wg stawki 22%.

W związku z powyższym, do dostawy w/w towarów wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego Spółka winna stosować stawkę, o której mowa w cyt. wyżej art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 22 %. Zatem zawarte w tym zakresie stanowisko Strony należy uznać za nieprawidłowe.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie