Odpowiadając na pismo z dnia 7 lipca 2004 r., dotyczące pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zgodnie z art. 14a §1 u... - Interpretacja - PP-443-13/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.08.2004, sygn. PP-443-13/04, Urząd Skarbowy w Mogilnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 7 lipca 2004 r., dotyczące pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia się, co następuje.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi w zakresie pośrednictwa związane bezpośrednio ze sprzedażą towarów w kraju jak również na rzecz kontrahentów zagranicznych w ramach firmy, która ma siedzibę na terenie kraju. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a także jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.

Spółka na rzecz jednostki mającej siedzibę w Czechach i posiadającej numer identyfikacyjny UE nadany w tym kraju tj. Czechy, świadczy usługi pośrednictwa związane bezpośrednio ze sprzedażą towarów, wykonywane w kraju.

Zasadą ogólną uregulowaną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 z 2004 r. poz.535) w zakresie miejsca opodatkowania usług jest w kolejności: miejsce siedziby usługodawcy lub miejsce prowadzenia przez usługodawcę działalności lub wreszcie jego miejsce zamieszkania. W przypadku bowiem świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W ostateczności w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Od tej zasady istnieją wyjątki między innymi określone w §4 ust. 1 rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 z 2004 r. poz. 970, Dz.U. Nr 145 z 2004 r. poz. 1541)

Zgodnie z powyższym przepisem w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostaw towarów, z zastrzeżeniem ust. 2, który mówi, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie zatem z cyt. wyżej przepisami usługi te pozostają poza zakresem opodatkowania VAT w Polsce, obowiązek rozliczenia VAT spoczywa na czeskim usługobiorcy. W związku z opodatkowaniem świadczonej usługi w Czechach obrót z tytułu świadczenia tych usług nie jest wykazywany w polskiej deklaracji VAT-7.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 w/w ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z ust. 2 art. 106 ustawy zastosowanie ma to odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Zgodnie z cytowanymi przepisami zobowiązany jest Pan zatem dla udokumentowania w/w usług do wystawiania faktur VAT, które winny spełniać wymagania określone w rozdziale 4 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 z 2004 r. poz. 971).

Wykonywana przez spółkę usługa na rzecz jednostki mającej siedzibę w Czechach i posiadającej numer identyfikacyjny UE nadany w Czechach pozostają poza zakresem opodatkowania VAT w Polsce.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Urząd Skarbowy w Mogilnie