W odpowiedzi na pismo z dnia 03.02.2004 r. znak L. Dz. DF/218/2004 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję: Przedstawio... - Interpretacja - POIV/443-2/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.03.2004, sygn. POIV/443-2/04, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 03.02.2004 r. znak L. Dz. DF/218/2004 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
Przedstawione w piśmie zagadnienie znajduje swoje uregulowanie w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.).
Zgodnie z przepisami § 41 i § 42 w/w rozporządzenia w sytuacjach, gdy:
- po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.)
- nastąpił zwrot sprzedawcy towaru oraz zwrot nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 15 ust. 2 w/w ustawy o VAT,
- nastąpił zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,
- podwyższono cenę po wystawieniu faktury,
- stwierdzono pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury
podatnik podatku od towarów i usług wystawia fakturę korygującą.
Obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie zawierają zastrzeżeń co do możliwości wystawiania dla tego samego odbiorcy zbiorczej faktury korygującej w przypadku dokonania korekt faktur pierwotnych. Jednakże z uwagi na miesięczny charakter rozliczania podatku VAT możliwe jest to wyłącznie w stosunku do faktur z jednego miesiąca.
Zgodnie z brzmieniem przepisów § 66 ust. 1 pkt. 7 w/w rozporządzenia stawkę podatku wymienioną w art. 18 ust. 1 w/w ustawy o VAT obniża się do wysokości 7% dla obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych .
Jednocześnie ust. 3 w/w § 66 stanowi, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie.
O tym, czy przedmiotowy budynek należy uznać za obiekt budownictwa mieszkaniowego powinno decydować przeważające przeznaczenie obiektu wyrażające się w proporcjach powierzchni mieszkalnej i niemieszkalnej. Obiekty mieszkaniowe, których przeważająca powierzchnia przeznaczona jest na cele mieszkaniowe, a pozostała na inne cele są opodatkowane stawką podatku w wysokości 7% zgodnie z § 66 ust. 1 pkt 7 w/w rozporządzenia. Obiekt budowlany obejmuje powierzchnię znajdującą się pod wspólnym dachem i na tym samym fundamencie, ograniczoną pionowymi ścianami. Kubatury obiektów wystające spod wspólnego dachu i posiadające własny fundament, przeznaczone na działalność handlową lub garaże, są opodatkowane stawką 22% zgodnie z art. 18 ust. 1 w/w ustawy o VAT.
W związku z powyższym faktury korygujące dokumentujące zwrot zaliczek otrzymanych na poczet mającego nastąpić zakupu lokalu użytkowego co do zasady powinny zostać wstawione odrębnie do każdej z wcześniej wystawionych faktur pierwotnych. Nie ma jednak zastrzeżeń do wystawienia zbiorczej faktury korygującej w stosunku do faktur pierwotnych dotyczących jednego okresu rozliczeniowego w podatku VAT.

Urząd Skarbowy w Zamościu