Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z ... - Interpretacja - PP-1-443-2-416/05/123/224933/MK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2005, sygn. PP-1-443-2-416/05/123/224933/MK, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pismo z dnia 29.12.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 11.02.2004 r., uprzejmie informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Urząd Integracji Europejskiej przyznał Spółce dotację na sporządzenie narzędzia "software-owego" oraz opracowanie treści dla strony internetowej informującej o możliwościach korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej.
Zgodnie z umową, przedmiotowa dotacja w całości wydatkowana została na pokrycie kosztów wytworzenia poszczególnych elementów produktu, przy czym całość kosztów związana była z pokryciem kosztów pracy (nie występowały koszty materiałowe).
Przedmiotowy serwis internetowy jest uruchomiony i jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy z tytułu otrzymania środków finansowych na wymieniony cel, Spółka powinna rozliczyć podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30 -32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z powyższego przepisu wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają tylko te dotacje, subwencje i inne podobne dopłaty, które związane są z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług.
Dofinansowanie otrzymane od innego podmiotu (organu administracji państwowej czy samorządowej), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, stanowi uzupełniający element podstawy opodatkowania, obrót podlegający opodatkowaniu.

Powyższe stanowisko jest zgodne z postanowieniami art. 11 (A) (1) (a) VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej, w myśl którego na terytorium kraju podstawę opodatkowania stanowi, w odniesieniu do dostaw i świadczenia usług innych niż wymienione (b), (c) i (d) wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od klienta, lub osoby trzeciej z tytułu tych czynności, włączając subwencje bezpośrednio związane z ich ceną. Jednakże opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają jedynie te dopłaty i dotacje, których otrzymanie wpływa bezpośrednio na stosowaną przez podatnika cenę towaru lub usługi.
Dofinansowanie bowiem musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Zatem opodatkowaniu będzie podlegała taka dotacja czy dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach.

Dotacje ogólne, które mają charakter inwestycyjny i nie są bezpośrednio związane z konkretną usługą oraz nie mają bezpośredniego wpływu na cenę usługi nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług również te dotacje, które nie mają charakteru dopłaty do wytworzenia lub nabycia określonego produktu lub usługi.

Ze względu na fakt, iż nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania owej dotacji z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczenia konkretnych usług, w przedmiotowej sprawie należy uznać, że otrzymana dotacja na pokrycie kosztów pracy osób zatrudnionych na rzecz wykonania zadania dotyczącego sporządzenia narzędzia "software-owego" oraz opracowanie treści dla strony internetowej informującej o możliwościach korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 24.02.2005 r.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto