Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1226/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.08.2004, sygn. PI/005-1226/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik kupuje towar w Niemczech i sprzedaje w Rosji. Niemiecki kontrahent rozpoczyna procedurę wywozu towaru do Rosji. Zaplombowany i odprawiony w Niemczech samochód jedzie bezpośrednio do Rosji. Przez terytorium Polski przejeżdża jedynie tranzytem.

Podatnik dokonuje ponadto zakupów związanych z opisaną powyżej działalnością gospodarczą.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 pkt 4 rozumie się, w myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy, nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakupiony w Niemczech towar nie jest dostarczony do Polski ani do innego państwa członkowskiego - zatem transakcja ta nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Eksport towarów to zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy - potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez :

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Dostawa towarów bezpośrednio z Niemiec tranzytem przez Polskę do Rosji, nie jest więc eksportem towarów w rozumieniu ww. przepisu ustawy.

Czynności wykonywane przez Podatnika nie spełniają również w definicji importu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zawartych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Mając zatem na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że Podatnik właściwie uznaje nabycie na terenie Niemiec i bezpośrednią dostawę z Niemiec do Rosji, jako czynności nie podlegające ustawie o podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W niniejszym przypadku zastosowanie ma art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, stanowiący że: podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Zatem jeżeli podatnik posiada dokumenty potwierdzające związek odliczonego podatku z dokonanymi transakcjami ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy, na umotywowany wniosek , podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4 - tj. 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Izba Skarbowa w Gdańsku