Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. ... - Interpretacja - PP-II/443/9/04/AK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2004, sygn. PP-II/443/9/04/AK, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 13.05.2004 r. wyjaśnia co następuje.

Przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawa do korygowania błędnych danych dotyczących nazwy i numeru identyfikacji podatkowej sprzedawcyw otrzymanych fakturach w drodze wystawienia noty korygującej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury na mocy § 43 Rozporządzenia MF z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 286 ze zm.)
Z treści zapytania wynika, że Podatnik otrzymał fakturę dokumentującą zakup towarów wystawioną przez Spółkę Jawną, która na dzień wystawienia faktury nie figurowała w rejestrze KRS w związku z jej wcześniejszym wykreśleniem w wyniku połączenia przez przeniesienie całego majątku na Spółkę z o.o.

W ocenie tut. Urzędu przypadek opisany przez Podatnika stanowi pomyłkę w nazwie sprzedawcy. Podatnik, który stwierdzi taką pomyłkę w otrzymanej fakturze ma możliwość jej sprostowania, obecnie na gruncie § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971) Przepis ten stanowi o możliwości wystawienia faktury zwanej notą korygującą. Wystawienie powyższego dokumentu nie jest obowiązkiem, gdyż przepis stanowi o możliwości jego sporządzenia. Moment otrzymania potwierdzenia odbioru tej noty korygującej nie jest wiążący dla prawa odliczenia podatku, co wynika z uregulowania zawartego w art. 87 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535).

Małopolski Urząd Skarbowy