Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-141-3-GK/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. PP/443-141-3-GK/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 15 września 2004r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka sprzedaje elementy armatury sanitarnej,
  • Spółka w bezpośrednim związku ze sprzedażą swoich towarów przekazuje (nieodpłatnie) jednostkom handlowym stojaki sklepowe, zwane ekspozytorami,
  • są to typowe dla branży sanitarnej elementy wyposażenia sklepowego umożliwiające przechowywanie i właściwe eksponowanie towarów,
  • na przedmiotowych stojakach wyeksponowana jest również informacja dotycząca producenta ww. wyrobów,
  • zgodnie z zawartą umową korzystający nie może rozporządzać tą rzeczą jak właściciel,
  • korzystający nie ponosi żadnych opłat z tytułu tej umowy,
  • korzystający zobowiązuje się do umieszczania na ekspozytorze oferty handlowej Spółki,
  • Spółka skorzystała z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie przedmiotowych ekspozytur.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania ww. ekspozytorów. Podatnik przedstawił następujące stanowisko:

oddanie rzeczy do używania na podstawie ww. umowy nie może być kwalifikowane jako dostawa towarów, zrównana na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", z odpłatną dostawą, gdyż wymienione w tym przepisie czynności przekazania towarów bez wynagrodzenia przenoszą prawo do dysponowania towarami jak właściciel, a oddanie towaru do używania na podstawie ww. umowy nie spełnia tego wymogu. Nie jest to również nieodpłatne świadczenie usług, niebędące dostawą, zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, gdyż z całą pewnością jest ono bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Wobec powyższego Spółka twierdzi, iż przekazanie ww. towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i u sług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust 2 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W opinii tut. organu podatkowego przekazania przedmiotowych ekspozytorów należących i pozostających własnością spółki Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów. Koszt ich wytworzenia zostaje wliczony w cenę sprzedawanych towarów. Zatem w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług ich przekazania, doszłoby do podwójnego opodatkowania. Podatek należny występowałby przy ich bezpłatnym przekazaniu oraz ponownie przy sprzedaży towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W opinii tut. organu podatkowego z zawartych umów wynika, iż nie dojdzie do wzajemnych świadczeń pomiędzy stronami umowy. W umowach określono bowiem jedynie warunki korzystania z rzeczy. Zatem przekazanie tych ekspozytorów ma charakter nieodpłatny, wobec czego nie dojdzie do "odpłatnego świadczenia usług", o którym mowa w powołanym art. 5 ust. 1 ustawy.

Niewątpliwie przekazanie ekspozytorów ma wpływ na osiągane obroty przez Spółkę, jak również kontrahenta, poprzez zwiększenie atrakcyjności prezentacji wyrobów. W związku z powyższym nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług, bowiem niewątpliwie przekazanie ekspozytorów jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Reasumując stanowisko Podatnika zasługuje na uwzględnienie. Przekazanie przedmiotowych ekspozytorów nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opolski Urząd Skarbowy