W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnia, ... - Interpretacja - PP II 443/1/128/118i/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2005, sygn. PP II 443/1/128/118i/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe.
Organ podatkowy wyjaśnia, iż ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie zawiera definicji "reprezentacji i reklamy". Zgodnie, ze słownikiem języka polskiego PWN pod redakcją prof. Stanisława Dubisza, Warszawa 2003 r. (tom 3), przez pojęcie "reklama" rozumie się działanie polegające na zachęcaniu potencjalnych klientów do zakupu określonych towarów lub usług. Natomiast przepisy ustawy o podatku od towarów i usług odnoszą się w swej treści do przekazywania przez podatnika towarów. Zatem, przekazywanie przez podatnika towarów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa jest rozpatrywane jako działanie związane z reprezentacją i reklamą.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Czynności przekazania i zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy, w związku z ich nieodpłatnym charakterem należy rozpatrywać z uwzględnieniem przepisów dotyczących czynności nieodpłatnych.
Stosownie do art. 7 ust. 2 powołanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Jednakże w myśl ust. 3 tego artykułu, uregulowanie to nie dotyczy przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Pod pojęciem prezentów o małej wartości należy rozumieć przekazanie przez podatnika jednej osobie towarów o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 50 zł. Łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może przekroczyć, co do zasady 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym, o czym stanowi art. 7 ust. 4 ww. aktu prawnego.
Z powyższych unormowań wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów podlega również wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w formie prezentów (darowizn), przekraczających małą wartość oraz niemających statusu próbek, na cele inne niż wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.
Zatem, mając na uwadze powyższe przepisy należy wskazać, iż obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług, z tytułu przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, istnieje w przypadku łącznego spełnienia następujących przesłanek:
przekazanie bez wynagrodzenia towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika następuje na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem;
podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części, przy czym nie ma znaczenia, czy podatnik z uprawnienia takiego skorzystał.
W sytuacji, gdy przekazywane towary spełniają definicję prezentów o małej wartości, a ich wręczenie nie było bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, to takie nieodpłatne przekazanie towarów również będzie zrównane z odpłatną dostawą i będzie podlegać opodatkowaniu.
Ponadto tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 106 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur uregulowane zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 28 ust. 1 tego aktu prawnego, przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, podziela wyrażone we wniosku stanowisko Strony i wskazuje, iż nieodpłatne przekazanie towarów tj. kwiatów, na cele reprezentacji i reklamy, związane z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a przedmiotową czynność należy udokumentować fakturą wewnętrzną z doliczonym podatkiem od towarów i usług.
W odniesieniu do zapytania Podatnika dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług zużycia towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż z przepisu art. 7 ust. 2 ww. ustawy wynika, że ustawodawca rozróżnia czynność przekazania od zużycia towarów, gdy spożytkowane są na cele ściśle określonych osób tj. pracowników, byłych pracowników... (art. 7 ust. 2 pkt 1). Natomiast pkt 2 tego przepisu odnosi się wyłącznie do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i rekalmy, a nie zużycia na te cele.
Wobec powyższego nie podlegają opodatkowniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonej działalności przedsiębiorstwa, w tym poczęstunki słodyczami i kawą podczas spotkania Dyrektora z pracownikami z okazji jubileuszu pracy, bądź odejścia na emeryturę, czy rentę.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Dolnośląski Urząd Skarbowy