P O S T A N O W I E NI E - Interpretacja - PP1-443/27/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. PP1-443/27/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak L.dz. NA410/54/2005 z dnia 04.02.2005 r. skierowanym do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w dniu 08.02.2005 r. i przekazanym zgodnie z właściwością miejscową do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego (data wpływu 21.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie stawki podatku od towarów i usług przy dostawie do Uniwersytetu towarów wymienionych w załączniku Nr 8 do ustawy, stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 04.02.2005 r. Uniwersytet zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż do Uniwersytetu, posiadającego status szkoły wyższej, dokonywana jest dostawa sprzętu komputerowego (w trybie ustawy o zamówieniach publicznych).

Wnioskujący pyta czy do dostaw do Uniwersytetu towarów wymienionych w załączniku Nr 8 do ustawy ma zastosowanie przepis art. 83 ust. 1 pkt 26 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług bez względu na to, czy towary te są nabywane dla celów:
a) dydaktycznych
b) naukowo-badawczych
c) administracyjnych.
W ocenie Uniwersytetu, w przedmiotowej sprawie uprawnione jest zastosowanie do dostaw do UMCS w Lublinie towarów objętych załącznikiem Nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług stawki podatku w wysokości 0%. Przepis ten zdaniem Wnioskującego wprowadza kryterium podmiotowe, tj. bez znaczenia jest, czy towary objęte stawką 0% zostaną wykorzystane na cele prowadzonej przez Uczelnię działalności badawczej, dydaktycznej czy na potrzeby administracji Uniwersytetu.

W przedstawionym w w/w piśmie stanie faktycznym organ podziela stanowisko Podatnika.

Zgodnie z dyspozycją art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, pod warunkiem, że:
1) przedmiotem dostaw będą towary wymienione w załączniku Nr 8 do ustawy, tj.
- jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych
- drukarki,
- skanery,
-urządzenia komputerowe do pism Brailla (dla osób niewidomych i niedowidzących),
-urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy),
2) dokonujący dostawy posiada stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową,
3) dokonujący dostawy przekaże kopię dokumentów, o których mowa wyżej do właściwego urzędu skarbowego.
Z powyższego wynika, że stawka podatku w wysokości 0% może być stosowana tylko w stosunku do sprzętu komputerowego wymienionego w załączniku, o którym mowa wyżej i tylko do dostaw dla podmiotów określonych w art. 83 ust. 1 pkt 26 cyt. ustawy. W przepisach tych nie zostało określone kryterium celowościowe. Nie ma więc znaczenia do jakich celów- wymienionych powyżej- dostarczony sprzęt zostanie wykorzystany przez placówkę oświatową; dostawca będzie miał prawo po spełnieniu w/w warunków do stosowania stawki podatku 0%.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Informacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).

Lubelski Urząd Skarbowy