Postanowienie - Interpretacja - PP/443-106/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. PP/443-106/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. : Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 05.06.2005 r. uzupełnionego w dniach 08.07.2005 r. i 08.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 09.06.2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 08.07.2005 r. i 08.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie: "czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wcześniej wynajmowanego na cele mieszkalne jest zwolniona z podatku VAT".

Z treści wniosku wynika, że w 1998 r. nabył Pan (wraz z podatnikami prowadzącymi działalność w Spółce X) poza działalnością gospodarczą grunt i rozpoczął budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem lokali na wynajem. W bieżącym roku budowa została zakończona i zamierza Pan przeznaczyć budynek do zamieszkania poprzez sprzedaż lub wynajem. Podatek VAT od zakupów związanych z tym budynkiem nie był odliczany. W miesiącu kwietniu jeden z lokali został wynajęty. Najemca jednak w dniu 30.06.2005 r. zrezygnował z wynajmu tego lokalu. Zamierza Pan (wraz z współwłaścicielami) sprzedać ten lokal. Uważa Pan, że wydanie lokalu w celu zamieszkania na podstawie umowy najmu (niezależnie od okresu na jaki została ta umowa zawarta) jest pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem sprzedaż lokalu mieszkalnego po umowie najmu jest zwolniona z podatku VAT.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 90 poz. 756), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 90 poz. 756) zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy przez pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w ww. przepisie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego w myśl przepisów ww. ustawy rozumie się budynki mieszkalne i rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 12 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie:

Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy stwierdza że dostawa lokalu mieszkalnego wcześniej wynajmowanego będzie zwolniona z podatku do towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu