Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Kujawsko - Pomo... - Interpretacja - ZP-I-443/110/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.07.2004, sygn. ZP-I-443/110/04, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, odpowiadając na pismo Spółki z dnia 5 lipca 2004r., (wpływ do tut. Urzędu dnia 8 lipca 2004r) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka w ramach prowadzonej działalności handlowej oferuje szpitalom i przychodniom ochrony zdrowia specjalistyczną aparaturę rentgenowską wyprodukowaną przez ... Ltd ...-Czechy.

Aparatura ta w postaci zestawów rentgenowskich typu FOMA tec składa się z głównych elementów takich jak:

  • generatora wraz z lampą rtg,
  • stojaka do zdjęć płucnych,
  • stołu do zdjęć kostnych,
  • ramienia obrotowego.

Tym samym "xxx" S.A. jako dystrybutor wyrobów FOMA w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych spełnił procedurę związaną z dopuszczeniem do obrotu tych urządzeń na terenie Polski i zgodnie z poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stosuje stawkę VAT w wysokości 7%.

Pytanie brzmi, czy w przypadku odrębnej sprzedaży poszczególnych głównych elementów zestawów rentgenowskich jednostka może również stosować 7% stawkę VAT.

Tut. Organ zauważa, iż w myśl art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535), towary i usługi, wymienione w załączniku nr 3 do ustawy są opodatkowane 7% stawką VAT, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Zgodnie z poz. 106 załacznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług 7% stawce VAT podlegają (bez względu na symbol PKWiU) wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. Tymczsem w rozumieniu art. 3 pkt 17 ustawy o wyrobach medycznych z dnia 20 kwietnia 2004r. (Dz.U. z dnia 30 kwietnia 2004r.), przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbedne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

  1. diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,
  2. diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
  3. badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,
  4. regulacji poczęć,

który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

W związku z powyższym o ile poszczególne elementy zestawów z formalnego punktu wypełniają pojęcie wyrobu medycznego, zgodnie z ww. przepisem i są dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tut. Organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska przedstawionego przez podatnika dotyczącego poruszanej wyżej kwestii.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy