Stan faktyczny. - Interpretacja - PI/005-2382/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.10.2004, sygn. PI/005-2382/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny.

Podatnik - osoba fizyczna - napisał program komputerowy i zamierza zawrzeć umowę z firmą, która zajmuje się jego sprzedażą i obsługą (wdrażaniem, szkoleniem, konserwacją).

Zgodnie z tą umową określona część dochodów firmy z tytułu sprzedaży i obsługi programu będzie wynagrodzeniem.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 cytowanej powyżej ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści pisma wynika, iż Wnioskodawca - osoba fizyczna - nieprowadząca działalności gospodarczej dokona na podstawie umowy licencyjnej jednorazowo czynności przekazania praw autorskich do wykorzystania programu komputerowego. Wynagrodzenie będzie płatne w zależności od dochodów firmy z tytułu sprzedaży i obsługi programu.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że jeżeli Wnioskodawca - jak stwierdza w treści pisma - jednorazowo, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, dokona sprzedaży prawa autorskiego do programu komputerowego, to wynagrodzenie płatne w ramach realizacji tej umowy nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku