W odpowiedzi na zapytanie "czy przelew wierzytelności jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT" zawarte w piśmie z dnia 22.09.2004 r. uzupełnionego ... - Interpretacja - PP/443-239/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.12.2004, sygn. PP/443-239/04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie "czy przelew wierzytelności jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT" zawarte w piśmie z dnia 22.09.2004 r. uzupełnionego pismem z dnia 25.10.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Wśród tych usług pod poz. 3 Sekcja J ex (65 - 67) wymieniono usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:
1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,5) usług ściągania długów oraz faktoringu.
Z treści pisma wynika, że planujecie przelać wierzytelność (zasądzoną prawomocnym wyrokiem kwotę należności) na firmę zajmującą się ściąganiem wierzytelności. Jako ekwiwalent przelanej wierzytelności uzyskacie kwotę stanowiącą pewną część tej wierzytelności.

Na podstawie art. 509 i nast. ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.) umową cesji wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Na podstawie umowy przelewu wierzytelności (cesji) wierzyciel (cedent) przenosi na osobę trzecią (cesjonariusza) określoną wierzytelność. Istotą umowy przelewu wierzytelności jest zmiana wierzyciela. W zamian za nabywaną wierzytelność cesjonariusz (nabywca) zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz cedenta. Spełnienie świadczenia, wynikającego z umowy przelewu nastąpi, gdy cedent przeniesie wierzytelność na cesjonariusza a on zapłaci mu cenę za cedowaną wierzytelność (jeżeli przelew miał charakter odpłatny). Umowa przelewu wierzytelności (cesji), może być także środkiem dla zrealizowania pierwotnie zamierzonego celu poprzez stworzenie podstaw do windykacji należności przez firmę świadczącą usługi ściągania długów.Cesja wierzytelności przez pierwotnego wierzyciela jako czynność mająca na celu odzyskanie należności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli jednak przedmiotem działalności firmy jest obrót (handel) wierzytelnościami, to czynność ta jest zaklasyfikowana do usług finansowych, korzystających ze zwolnienia określonego w załączniku Nr 4 do ustawy. Natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22% podlega usługa windykacji.Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to Wasze stanowisko dotyczące przelewu wierzytelności jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu