Z treści złożonego zapytania wynika, że firma Pana zajmuje się między innymi świadczeniem usług montażowych w zakresie instalacji centralnego ogrzewa... - Interpretacja - US-III-443/49/I/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2005, sygn. US-III-443/49/I/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego zapytania wynika, że firma Pana zajmuje się między innymi świadczeniem usług montażowych w zakresie instalacji centralnego ogrzewania i wentylacyjnych. Ponadto posiada Pan sklep, w którym dokonuje sprzedaży pieców C.O. Wykonywanie usług instalacji centralnego ogrzewania i wentylacyjnych odbywa się z wykorzystaniem pieców i innych materiałów nabywanych przez Pana u dostawców.

W związku z powyższym zapytuje Pan, czy w przypadku świadczenia usługi montażowej związanej z budownictwem mieszkaniowym (polegającej na wykonaniu instalacji C.O. i wentylacyjnych) z wykorzystaniem materiałów takich jak piec, grzejniki, rury, itp., zakupywanych przez Pana u dostawców, należy zastosować stawkę podatku VAT 7% od całości usługi wraz z wartością materiałów.

Zdaniem Pana usługi powyższe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką 7% wraz z wartością materiałów. Tutejszy Organ uważa, że:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-mantażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004r. obowiązuje stawka podatku 22%.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (opodatkowaną stawką 7%), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111, 112, ex 113) i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie przepisów ustawy o VAT cytowanej powyżej, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).

W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane przez siebie czynności tzn. czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi. Jeżeli montażu towarów dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanych towarów, to czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług i ma wtedy zastosowanie stawka obiżona w wysokości 7% (zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w trakcie świadczonych usług wykorzystuje Pan materiały (piece, grzejniki, rury itp.) nabywane u innych podmiotów. Zatem zasadne jest zdaniem tut. Organu zastosowanie stawki 7% do całości usług z uwzględnieniem materiałów.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim